ABD'de göçmenlere yönelik katı politikalar her geçen gün daha da genişlerken, konuyla ilgili kurumlar ve yorumcular da tutumlarını sertleştiriyor. İşte o bakış açısından biri:

Amerikan Göç Reformu Federasyonu(FAIR), gevşek ve korumasız sınırlarımızın ayrıca yaptırımı etkisiz göçmen yasalarımızın ulusal güvenliğimiz üzerinde bir tehdit olduğu konusunda yetkilileri 11 Eylül saldırılarından uzun zaman önce uyarmıştı. Ulusumuzu ve vatandaşlarımızı korumak ve güvenlikle ilgili riskleri en aza indirmek için bazı belli başlı reformları savunuyoruz. Saldırıların yedinci yıl dönümünde, göç politikasından kaynaklanan ulusumuzun güvenliğine yönelik tehditler için çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Önlem alınması gereken üç alan;

* Gelecekte saldırı yapma planları olan teröristlerin ülkeye yasal yollardan giriş yapma olasılığı. * Sınırımızda halen devam etmekte olan kanunsuz geçişler hakkında politik bir isteksizlik ve ülkeye yasal yollarla yapılan girişler üzerindeki güçlü denetim uygulamasının altının kazılması. * Ülkeye giriş yapmayı başarmış olan ve Amerikan toplumuna yönelik terörist saldırı planları olan teröristlerin gözden kaçırılması. 11 Eylülden 7 yıl sonra Amerika hala, 2001 yılında bizi vuran saldırganların, vatanımıza yönelik yeni saldırı olasılıklarının varlığıyla karşı karşıyadır. 9/11 komisyonunun raporuna göre, Birleşik Devletler sınırlarının gevşek gözetimi ve göçmen yasalarının iyi işlemeyişi bize 7 yıl önce saldıran teröristler tarafından kullanıldı.

Amerikan Göç Reformu Federasyonu’nun “Göç ve Ulusal Güvenlik” adlı raporu tamamlanmayan reformların kontrol listesi yapısında ve saldırıların yapıldığı yıldan bu yana her yıl için FAIR’in derin analizlerini içeriyor. En son raporun söylediğine göre 11 Eylül saldırılarından bu yana savunma konularında ilerleme kaydedilmiş olsa da, hala birçok tehdit varlığını sürdürüyor. FAIR’ın raporu ihmal edilerek ya da birçok çıkar grubunun baskıları sonucu yerine getirilmeyen çoğu önemli yükümlülüğü detaylandırıyor.

Göç ve Ulusal Güvenlik isimli rapora göre, vize alan insanlara yönelik yapılan araştırma üstün körü ve Birleşik Devletlerin yasal ziyaretçileri hakkında hayati önem taşıyan bilgiler toplanmıyor. Buna ek olarak sınırlarımız hala güvensiz ve bu durum bize zarar vermek isteyen teröristler için adeta davetiye çıkartıyor.

FAIR başkanı Dan Stein, “11 Eylül ile ilgili anılar insanların hafızasından kaybolmaya başlıyor ve bu da tehlikeli bir umarsızlık ortaya çıkartıyor” dedi.

Stein, “Umarsızca her zamanki işlerimizle ilgilenmek yüzünden ya da savunmamızdaki açıkların varlığının devam etmesinden çıkar sağlayan çevrelerin baskısıyla güvenlik konusunda adımlar atılmıyor, 11 Eylül’ün hatırası bize böyle lükslerimizin olmadığını hatırlatmalıdır.Göç ve Ulusal Güvenlik raporunda sözü edilen prensipler Amerikan toplumunun hem vatandaşlarımız hem de yasal konuklarımız için özgür ve açık yapısını muhafaza ederken aynı zamanda ulusumuzu saldırılara karşı korumak için atılabilecek adımları işaret etmektedir” dedi.

TURKISHNY.COM