Patronunuzdan asla duymak istemeyeceğiniz sözler, "Şirketimizi küçültüyoruz, bunu söylediğim için üzgünüm ama artık sizinle çalışamayacağız."sözleridir.

Birleşik Devletler Çalışma Departmanının raporuna göre geçen ay 85000 kişi işini kaybetti. Eğer bunlardan biriyseniz, yanlız olmadığınızı bilmek sizi belki biraz rahatlatır. Özellikle uzun süredir aynı şirket için çalışıyorsanız, işten çıkartılma travmatik ve hayatı oldukça değiştiren bir olay olacaktır.

Disiplinli bir günlük plan yaparak zamanınızı nasıl değerlendireceğinize karar vermelisiniz. Fakat ayrıca yeni bir düzen oluşturmanız ve CV'nize birşeyler eklemeniz için size yapmanızı önereceğimiz birkaç önemli adım var.

SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRIN

Birçok insan COBRA hakkında fikir sahibir ve bu pekte fazla araştırma gerektirmez. Fakat bu başka herhangi biçimdeki sağlık sigortası ödemesinden üç yada dört kat daha fazla olabilir. Eğer evliyeseniz, eşinizin sigortasını çağırtın ve ona eşinizin planına dahil olup olamayacağınızı sorun. Eğer böyle bir seçeneğiniz yoksa, kendi sigorta şirketinizle görüşün ve onlara işinizi kaybettiğinizi söyleyin. Onlara aynı ödeme planının devam ettirilmesi halinde eğer ödemeleri kendi cebinizden yaparsanız bunun size ne kadara malolacağını sorun.

EMEKLİLİĞİNİZİ PLANLAYIN

İşinizi kaybettiğinizde emeklilik planınızı askıya almak yerine, emeklilik hesabınızın yatırımını derhal yeniden düzenleyin. Emeklilik planınızı askıya almak iyi bir fikir değildir zira para durumunuzun sıkışık olduğu bu dönemde bazı vergilerle ve cezalarla muhattap olabilirsiniz.

İŞSİZ OLDUĞUNUZU KAYDA GEÇİRTİN

Eğer işvereniniz işten çıkartmaları bu gerçekleşmeden uzun zaman önce anons ederse, en yakın zamanda bunu kayda geçirtin. İşsizlik prosedürleri 6 ya da 8 hafta alır, bu prosedürleri işinizden ayrılır ayrılmaz yaptırmış olmanız size zaman kazandıracaktır.

AKTİF KALIN

Sadece iş aramakla yetinmeyin. Bu evde kalmak için en kötü zaman olacaktır. Davet edildiğiniz her partiye katılın, bu iletişim için oldukça iyi bir yoldur. Spor salonuna gitmeye devam edin ve arkadaşlarınızla vakit geçirdiğinizden emin olun.

KURSLARA KATILIN

Bu kendinizi tazelemeniz ve becerilerinizi geliştirmeniz için harika bir fırsat olarak düşünülebilir. Herhangi bir konuda uzmanlaşıp bunu CV'nize ekleyebilirsiniz.

İYİ GİYİNİN

İş arama işlemlerini bir iş gibi düşünün. Saatinizi vaktine göre ayarlayın ve geç vakitlere kadar uyumayın. Günün büyük bölümünü pijamalar içinde geçirmeyin. Bu size iyi bir ruh hali verecektir ve sizi amacınıza yöneltecektir.

ORGANİZASYONLARA KATILIN

Topluluklara ve planlama etkinliklerine katılın böylece diğer üyelerin sizin çalışmak için uygun olduğunuzu bilmelerini sağlayabilirsiniz ve bu kısa zamanda iş bulma şansınızı artıracaktır.

TURKISHNY.COM