Pasifik okyanusu, Atlantik Okyanusuna göre daha pahalı, sörf yapmak için daha iyi dalga yapısına sahip ve hava koşulları daha ugun.

Aynı şekilde orada yaşamanın bedelide çok daha fazla.

La Jolla, Santa Monica ve Santa Barbara, hepside California'da ve Amerika'nın en pahalı denize yakın emlak piyasası sıralamamızda üst sıralarda bulunuyorlar. Bu yerlerde, tek katlı mütevazi büyüklükte bir tahta ev ya da bir daire bile 1.85 milyon ya da 1.65 milyon dolar gibi bir ödemeyi gerektiriyor.

10. Bellevue, Wash.

Ortalama fiyat: $814,483

Seattle'daki teknoloji milyonerleri ve milyarderlerinin yaşamak için seçtiği yer. Çok hoş bir şehir ve beğenilen yerleşim bölgeleri ile birlikte takım adalarla dolu. Belleuve, Mercer adasının yanında veşehrin doğusunda bir burun gibi. Golf klüpleri, parklar deniz kenarı ve yeşil alanlar adayı karakterize eden özellikler. Fiyat, özellikle de California'ya yakınsanız çok fazla sayılmaz.

9. Key West, Fla.

Ortalama fiyat: $818,239

Evet belki kasırga felaketlerine eğimli bir bölgede fakat Key West'in sayısız yazarın, yıldızın ve balıkçının hayallerini süslemesinin bir nedeni var. Dost canlısı ve tropikal yaşam tarzı ve güzel deniz kenarı evleri bu yerel bölgeyi ev alım satımlarının yoğun olduğu dönemde Florida'nın en güçlü emlak piyasası yapmıştı.

8. Kihei, Maui, Hawaii

Ortalama fiyat: $934,950

Burası Hawai, bu yüzden su üstünde bulamayacağınız şey yok gibi. En pahalı yerler size kalabalık turistlerden ve şehrin gürültüsünden uzak ve sakin bir ortam vaad eden yerlerdir. Maalaea koyunda olan Kihei, Maui hava alanına ve Kahului'ye direkt bir yolla bağlanan birkaç yerden birisi, aynı zamanda Maui'nin en büyük şehri ve turizm merkezi.

7. Palos Verdes, Calif.

Ortalama fiyat: $1.3 milyon

1.3 milyon dolar ile Palos Verdes Estates'in merkezinde bir yerlerde olmazsınız fakat hala parklara, efsanevi okyanus manzarası olan patikalara, balina göçlerine ve etrafı çevreleyen dağlara ulaşabilirsiniz. Los Angeles'ın güneyindeki bu bölge, LA'a günlük gelip gidenler için oldukça prestijli bir bölge.

6. Boston, Mass.

Ortalama fiyat: $1.5 milyon

Liman ve Charles nehrinin arasında, Boston şehri su kenarına yönelmiş durumda. Charlestown gibi yerler yoğun bir yeniden gelişme sürecine girdi, limanın bulunduğu bölge ve Back Bay şehrin son beş yıl içinde gördüğü en hızlı fiyat artışlarına sahne oldu. Buradan alınacak bir ev hem güzel bir su manzarasına hemde Cambridge'in kültürel alanına ulaşım imkanına sahip olacaktır.

5. San Francisco, Calif.

Ortalama fiyat: $1.51 milyon

Şehirdeki en pahalı evler yat limanı boyunca sıralanmış. Denizin doldurulmasıyla elde edilen alana inşa edilen bir ve San Francisco Koyuna nazır bu evlerin depreme dayanıklı olduğu pekte söylenemez. Yeşil alanlar ve gece hayatı hesaba katılırsa bu gibi yerler için biçilen fiyatlar sürpriz olmayacaktır.

4. Newport Beach, Calif.

Ortalama fiyat: $1.54 milyon

California'daki en lüks emlak piyasalarından birisi Newport plajı, 2007'nin ikinci çeyreğinde bir pik yaparak 1.7 milyon dolarlık ortalama fiyata ulaşsada 2008'in ikinci çeyreğinde yüzde 23'lük bir düşüşle dramatik olarak 1.3 milyon dolarlık ortalama emlak fiyatına geriledi. Buna rağmen bu düşük seviyelerde uzun süre kalmadı ve yeniden yükselişe geçerek Los Angeles emlak piyasasından daha iyi bir düzeye ulaştı.

3. Santa Barbara, Calif.

Ortalama fiyat: $1.6 milyon

Santa Barbara, Pasifik Okyanusuna muhteşem manzarası olan konaklarıyla ünlüdür. Bu evlerin bedeli 40 milyon dolar civarında. Buradan orta büyüklükte bir ev aldığınızda muhtemelen şehir merkezine yakın olursunuz; sanat galerileri ve müzik festivallerini hesaba katarsanız bu hiçte kötü birşey olmayacaktır. Tıpkı sürekli parti yapan California Santa Barbara Üniversitesi öğrencileri gibi. Seçim sizin.

2. Santa Monica, Calif.

Ortalama fiyat: $1.65 milyon

Plaja bakan yerleşkesiyle Santa Monica, sakin ve güzel iskelesi, hemen hemen muhteşem olan hava koşullarıyla, ve modern California-Akdeniz tarzı mimarisiyle sizleri bekliyor. Daha klasik mimariye sahip olan ve '20 ila '40 larda inşa edilmiş California kulübeleride mevcut. Suya, şehir merkezine ve Hollywood'a yakınlığı bu yeri California'nın en çok rağbet edilen yerlerinden birisi yapıyor.

1. La Jolla, Calif.

Ortalama fiyat: $ 1.85 milyon

Sade bir şekilde söylemek gerekirse, La Jolla buradan ev almak isteyenlere Birleşik Devletlerin en güzel ev manzaralarından birisini teklif ediyor. Ormanlar, plajlar, küçük alışveriş alanları ve muazzam restoranlar bu yeri listemizdeki en pahalı yer yapıyor.