Dallas’taki bir banliyönün yönetmeliğine karşı olan muhalifler kayıt dışı göçmenlerin ev kiralayabilmelerini engelleyen yasanın geçici olarak yürürlükten kaldırılması için Pazartesi günü bir federal yargıca başvurdular.

Eski bir belediye meclisi üyesi ve ev sahiplerinden oluşan grup Farmers Branch şehrine yönetmelik hakkında yönetmeliğin durdurulması için dava açtılar.

Yönetmelik muhtemel kiracıların şehir lisansı sahibi olması gerekliliğini getirecekti. Yetkililer lisans uygulaması için federal hükümete danışıp kiracı adayının göçmenlik statüsü hakkında bilgi edinecekti ve Birleşik Devletler vatandaşı olduğunu kanıtlamayan kiracı adaylarına lisans verilmeyecekti. Lisansı olmayan kişilere ev kiralayan ev sahiplerinin de cezalandırılması öngörülüyordu.

Yönetmeliğe karşı çıkan grup şehrin göçmenliği düzenlemeye çalıştığını fakat bunun federal hükümetin sorumluluğu olduğunu söylüyor. Ayrıca yönetmeliğin açık prosedür ve güvenceler içermediğini ve tüm sorumluluğu ev sahiplerinin üzerine yıktığını söylediler. Yönetmeliğin federal konut sağlama yasalarına aykırı olduğunu ve Latin kökenli sakinleri uzaklaştırma çabası olduğunu söylediler.

Farmers Branch şehrini savunan avukat Michael Jung kentin bu talebe karşı çıkacağını söyledi.

Jung, “Bu yönetmeliğin tüm amacı kayıt dışı göçmenlerin Farmers Branç şehrinde yaşamalarını engellemektir. Bu yönetmelik ev kiralamak isteyen vatandaşlar için herhangi bir engel teşkil etmeyecektir” dedi.

Geçen ay, Birleşik Devletler bölge yargıcı Sam A. Lindsay Farmers Branch ev sahiplerinin kiracılarının ülkede bulunmalarının yasal olup olmadığını doğrulamasını gerektiren yönetmeliğin işleyişini anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle durdurdu.

Şehrin Lindsday’in hükmünden 15 gün sonra yürürlüğe girecek yeni yönetmeliği yargıcın yanlışlığını işaret ettiği konular göz önüne alınarak düzenlendi.

TURKISHNY.COM