Bir rapora göre iki yılını doldurmuş olan Bush yönetimi henüz görülemeyen göçmen davalarının sayılarını artırdı fakat davalara bakan göçmen yargıçlarının sayısını yeteri kadar artırmadı. Dava sürecini sıkıştırdı veya sürekli yeni yargıç arayışında oldu.

Carnegie Vakfı tarafından yaptırılan 22 hususlu gözden geçirmenin sonuçları Pazar günü duyuruldu. Başsavcı Alberto R. Gonzales tarafından 2006’da başlatılan incelemeye göre, Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı ve Göç Teftişi Müdüriyet Ofisi 6 hususta başarısız bulundu. Bu hususlar arasında; yargıçlar ve temyiz yargıçları için yönetme performansı değerlendirmesi, hukuki idare hakkında bir kodun tamamlanması ve bir temyiz yargıcının önerdiği davaların sayısını azaltacak bir hükmün tamamlanması var.

Raporun söylediğine göre bu kuruluşlar 22 husustan 8 tanesi hakkında kısmen başarılı fakat bunların etkililiği hakkında şüpheler var. Örneğin, Göç Teftişi Müdüriyet Ofisi bir göçmen yargıcı başyardımcısına, yargıç hakkındaki şikâyetlerle ilgilenmek üzere görev vermiş fakat sürecin nasıl işlediği ya da ne kadar şikâyetin işleme alındığı hakkında herhangi bir bilgi yayımlanmamış.

Syracuse Üniversitesinden bağımsız bir araştırma organizasyonu olan ve Adalet Bakanlığını inceleyen, İşlem Kayıtları Erişimi Kliring Odası yardımcı direktörü David Burnham, “Siyasi sözler verildi. 22 husus koydular… Fakat şimdiye kadar çok fazla gerçekleştirdikleri söylenemez” dedi.

Rapor, Bakanlık yetkililerinin 8 hususta tamamen başarılı olduklarını söylüyor. Bunlar arasında, standartlaştırılmış prosedürlerin yayımlanması, her mahkeme için denetleyici yargıçların atanması gibi hususlar var.

Adalet Bakanlığından bir sözcü, Carrie Nelson TRAC’ın tanımlamalarına katılmıyor ve, “Adalet Bakanlığı 22 hususun hepsini de uyguluyor, bu hususların hepsinde tamamen başarılı ya da bu tanımlamaya oldukça yakın” dedi.

Nelson bakanlığın temmuz ayında temyiz yargıçları için performans incelemesi yapmaya başladığını ve birlikle aynı şeyi göçmen yargıçları için yapmayı görüştüğünü söyledi.

Nelson ayrıca bakanlığın yeni yargıçların performansını ve yargıçlar hakkındaki şikâyetleri gözlemlemek için yeni sistemler geliştirdiğini söyledi. Nelson, “Adalet Bakanlığı, Kongreden 120 yargıç için daha pozisyon istedi fakat onları almadı”, dedi.