Tennessee Eyalet Üniversitesi’ndeki finansal problemler yüzlerce öğrenciyi çantalarını toplayarak kampusü terk etmeye zorladı.

Hayal kırıklığına uğramış olsada , Sharia Howard kendisini diğerlerine göre daha şanslı bulduğunu söylüyor. Okul yılının üç haftası süresince o ve diğerleri kitap alabilmek için finansal destek alamadılar. Howard birçok sınıf arkadaşı için durumun daha kötü olduğunu, okul ücretini ödeyemediklerinden dolayı okuldan ayrılmaları istedndiğini söyledi.

Howard, “TSU’nun sistemi berbat. Sistem hakkındaki her şey yanlış” dedi.

Öğrencilerden Tonae Ellis, “Bırakmaktan başka seçeneğiniz yok, ama bunu da yapmak istemiyorsunuz” diyor. 1300’den fazla öğrenciye ödemelerini yapmaları için Cuma gününe kadar mühlet verilmişti. Eski mezunlardan ve fakülteden gelen son dakika bağışları ile bunlardan 900’ü kurtarıldı fakat 400 öğrencinin durumu hala belirsiz.

400 öğrenci Pazartesi günü derslere giremeyeceklerini ve okulu terk etmek için 48 saatlerinin olduğunu kendilerine ileten birer mektup aldılar.

TSU’nun finansal destek ofisinden Michael Jones daha önce her zaman öğrencilerin açıklarını kapattık fakat bu yıl durum her zamankinden daha kötü çünkü çoğu kişi yükseltilmiş okul ücretlerini ödeyemiyor ve daha fazla borçlanamıyor.

Jones, “İşin aslı şu ki, birisine hayır demek oldukça zor. Bunu gösterseniz de göstermesenizde, ya da onlar bunu sizin yüzünüzde görseler ya da görmeselerde, bir öğrenciye hayır demek hiç kolay değil” diyor.

Pazar günü Mount Zion Baptist Kilisesi kendi cemaatinden olan ve atılan 16 öğrenci için 30.000 dolar bağış yaptı. TSU yetkilileri verilen mühletin geçtiğini fakat bu 16 öğrencinin haklarını iade edebileceklerini söylediler.

Okulun 6 milyon dolarlık açığı var. Okul yönetimi bu hafta sonunda geçici işten çıkarma planlarını anons edeceklerini duyurdu.

TURKISHNY.COM