Otoniel Lopez Cortez, iki yıldan fazla süredir gündelik iş merkezine sabah 6:30’dan önce geliyor ve ev boyama işleri için bekliyordu. Bazı haftalar birkaç yüz dolar kazanıyordu ve bu kirasını ve faturalarını ödemeye ayrıca Guatemala’ya para göndermeye yetiyordu. Fakat 4 ay boyunca sadece bir kez çalışma fırsatı bulabildikten sonra, Lopez kendi ülkesinde dönmeye karar verdi.

18 yaşındaki Lopez, “Gitmek istemiyorum, fakat burada iş yok. Burada iş yapamayacaksam, ailemin yanında olmayı tercih ederim” dedi. Devam etmekte olan ekonomik sıkıntı ve inşaat endüstrisinin çöküşü California’daki günlük işçilere kendisini hissettiriyor. Şimdilerde birçok göçmen işçi ekonominin düzelmesini beklemektense evlerine dönmeyi tercih ediyorlar.

Daha fazla rekabet

Bir yıl önceki Ağustos ayının işsizlik oranı ise yüzde 5.4 iken California’nın geçen ayki işsizlik oranı yüzde 7.3 olarak belirlendi. İstihdam Geliştirme Departmanına göre inşaat işlerinin sayısı geçen yıla göre 84.000 azaldı.

Ülke çapında gündelik işçiler hakkında araştırma yapan UCLA profesörü Abel Valenzuela, “Aralarında Birleşik Devletler vatandaşları ve yasal sakinlerini de içeren birçok işsiz inşaat işçisi iş kapabilmek için büro kiralama yoluna gitmeye başladılar” dedi. California’lıların taşınma, ev içinde değişiklik yapma, boyama ve bahçe düzenleme için harcama yapmak istememelerinden dolayı gündelik işçilerin çalışabileceği işler azaldı.

Valenzuela, “Eskiden gündelik işçilerin yüzde 40’ı her gün iş bulabilirken bu oran şimdilerde yüzde 10 ile 15 arasında değişiyor” dedi. Lopez’in Los Angeles’taki gündelik iş bulma merkezindeki son gününde 58 gündelik işçi ş için bekliyordu. Öğle vakti olduğunda bir düzine adam hala bekliyordu ve yaptıkları tek şey televizyon izlemek, domino oynamak ve bir öğretmen yardımıyla aralarında İngilizce pratiği yapmaktan başka bir şey değildi.

Valenzuela, “Gerçekten her şey kuruyor. Gündelik işçiler artık başka alternatifler aramaya başladılar. Bunlardan birisi de gözleri arkada Birleşik Devletleri terk etmek” dedi.

Ekonominin durumu ve sert göçmen politikaları göçmenlerin Birleşik Devletlere göç etme hakkındaki cesaretlerini kırabilir. Birleşik Devletler Sınır Devriyesinde göre Meksika sınırında gerçekleşen tutuklama olayları geçen yıla oranla yüzde 17 azaldı.

Daha iyi bir yaşam

Lopez, birçok illegal göçmenle aynı sebeple, daha iyi bir hayat ve ailesi için para kazanabilmek için 2006 yılında sınırdan gizlice içeriye sızdığını söylüyor.

Ayrıca göç etmesindeki nedenlerden birisinin de gençliğini tükettiği çete hayatından uzaklaşmak istediğini söylüyor. Lopez, Los Angeles’a geldikten sonra kiliseye gitmeye, İngilizce çalışmaya ve diğer göçmen gündelik işçilerle arkadaşlıklar kurmaya başladı. Ayrılmaya karar verdikten sonra Guatemala konsolosluğundan yardım isteyen Lopez’e onu evine götürecek bir otobüs bileti verildi.

Zor karar

22 Ağustosta gündelik iş merkezi salonunda Lopez için bir veda töreni düzenlendi. İşçi arkadaşları Lopez’i alkışladılar ve müdür Jeronimo Salguero merkezdeki çalışmalarından dolayı ona bir sertifika vererek Lopez’i kucakladı.

Salguero Lopez’in ayrılışının üzücü olduğunu fakat bir sürpriz olmadığını, eğer mutlaka zorluk çekecekse kendi ülkesinde ailesinin yanında zorluk çekmeyi tercih etmesinin normal olduğunu söyledi.

Birleşik Devletleri terk etme kararı hiç kimse için kolay değil. Kayıtlı olmayan birçok göçmen Birleşik Devletlere olan tehlikeli yolculukları için binlerce dolar ödüyorlar. Göçmen işçilerin ailelerine gönderdikleri paranın miktarı da azaldı. Meksika Merkez Bankasının geçen ay duyurduğuna göre, diğer ülkelerden özellikle Birleşik devletlerden yapılan havalelerin oranı 2008’in ilk altı ayına göre yüzde 2.2 azaldı.

Ulusal Gündelik İş Organizasyon Ağı başkanı Pablo Alvarado, “İş olanaklarındaki azalma ve işçi sayısındaki artış bazı gündelik işçilerin umutsuzluğa düşmesinde neden oluyor. Fakat eve geri dönmek parasal sorunları çözmeyecektir” dedi.

Alvarado, “Haftada sadece bir gün tam zamanlı olarak çalışsanız bile, asgari ücretten bu 60 dolara denk gelecektir. Bu kendi ülkenizde bir ay çalışarak kazanabileceğiniz paraya eşit” dedi.