ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Atlanta şehrindeki Kennesaw Üniversitesi, aynı kentteki İstanbul Center adlı kurumun öncülüğünde 2008-2009 öğretim yılını 'Türk yılı' ilan etti.

Yıl boyunca Türkiye'nin tanıtılması amacıyla sosyal, kültürel ve akademik etkinlikler düzenlemesi planlanıyor.

AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin başkanlığında bir grup milletvekili, Kennesaw Üniversitesi tarafından Türkiye'nin tanıtımı adına çeşitli etkinliklerde bulunmak üzere ABD'ye davet edildi.

Üniversitenin Rektörü Dr. Daniel S. Papp ve beraberindeki senato üyeleri geçtiğimiz ay TBMM'de Şahin'i ziyaret etmiş ve bu eğitim-öğretim yılını 'Türk Yılı' olarak ilan ettiklerini duyurarak bu konuda yardımcı olmalarını istemişti.

Papp'ın daveti üzerine Mehmet Şahin'in başkanlığında milletvekilleri Emin Ekmen, Yahya Akman ve ABDurrahman Kurt'tan oluşan heyet, ABD'ye gitti.

Mehmet Şahin ve beraberindeki heyet ABD'nin çeşitli eyaletlerindeki bazı senatörlere iade-i ziyarette bulundu.

Şahin, daha önce değişik vesilelerle tanıştığı ve TBMM'de ziyaretine gelen Şikago, Iowa ve Atlanta'daki birçok senatörle bir araya gelerek, ülkemizin tanıtımı ve parlamenter diplomasinin ülkeler arasında gelişmesi adına görüşmeler yaptı.

Mehmet Şahin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bölgede ve dünyada giderek çok önemli bir aktör konumuna geldiğini ve artık sadece kendi içinde siyasi ve ekonomik istikrarı sağlayan bir ülke değil, Orta Doğu'daki ülkeler arasında arabuluculuk yaparak bölge barışına katkıda bulunan bir ülke olduğunu kaydetti.

Türk yılı etkinlikleri kapsamında 12 Ekim'de başlayacak Atlanta Türk Festivali'ne de bir grup milletvekili ve işadamı ile davet edilen Şahin bazı il belediyelerinin kültür, sanat ve ekonomik kaynaklarını tanıtabilecekleri programlar planladıklarını belirtti.

Türkiye'nin Atlanta'daki Fahri Başkonsolosu Mona Daımond'un onurlarına verdiği yemeğe iştirak eden milletvekilleri Türk Yılı etkinliklerine önemli katkılar sağlayan Mona Daimonda teşekkür etti.

Şahin ayrıca Kennesaw Üniversitesi yetkililerinden Dr. Daniel J. Paracka tarafından bir grup Türk öğrenciye ABD vatandaşı statüsünde okumak üzere kontenjan ayrıldığının açıklandığını ifade etti.

Mehmet Şahin, Malatya kaysısını doğrudan ABD'deki marketlere satılabilmesi hususunda da Tarım Bakanlığı'nın üst düzey yetkilileriyle görüşmelerde bulundu.