Hükümetten bildirildiğine göre geçen yıl gençler arasındaki kokain ve metamfetamin kullanımı kaynakların azalması, fiyatların yükselmesi ve saflığın azalmasıyla önemli düzeyde düşüş gösterdi. Kanundışı uyuşturucuların genel kullanım yaygınlığı ise küçük bir değişim gösterdi.

Geçen yıl, daha önceki yıllarla benzer şekilde her beş genç yetişkinden birisinin bir önceki ay içerisinde yasal olmayan uyuşturucu kullandığı ortaya çıkmıştı. Fakat kokain kullanımı yüzde 25 ve metamfetamin kullanımı yüzde 30 düştü.

Uyuşturucu kullanımı 50-59 yaş grubu arasında yükseldi. Doğum oranlarının yüksek olduğu yıllarda doğan bu yaş grubu arasında 2006 yılında 4.3 olan bir önceki ayda uyuşturucu kullanma oranı 2007’de yüzde 5’e yükseldi.

Kendiside bu yaş grubunda olan 55 yaşındaki Beyaz Saray, Ulusal Uyuşturucu Kontrol Politikası Ofisi direktörü John Walters, “Bu yaş grubu zararlı alışkanlık oranları açısından benzer yaş grupları arasında zirvede” dedi.

Madde Kullanımı ve Akıl Sağlığı Hizmetleri yönetimi tarafından hazırlanan uyuşturucu kullanımı ve Sağlık hakkında 67.500 kişiyle yapılan görüşmeler sonucu ulusal araştırmanın sonuçları Perşembe günü açıklandı.

Yaklaşık 20 milyon kişinin bir önceki ay içerisinde kanunen yasak olan uyuşturucu kullandığı belirlendi. En popüler uyuşturucu bir önceki ay içerisinde bu maddeyi kullanan 14.4 milyon kişiyle, esrar oldu.

12 yaşından 17 yaşına kadar olan gençler arasında 2006 yılında yüzde 9.8 olan bir önceki ay içerisinde uyuşturucu kullanma oranı 2006 yılında yüzde 9.5’e düştü. Aynı dönem içerisinde gençlerin alkol ve sigara kullanımı da düştü.

Walters, “Geçmişte kullandığınız uyuşturucu, alkol ve sigara ömür boyu problemlere yol açabilir” dedi.

Esrar kullanımının suç olmaktan çıkması gerektiğini savunan Esrar Politikası Projesinden Bruce Mirken, “Esrar ve diğer uyuşturucuların kullanım oranları dalgalanan bir yapıdadır. Eğer uzun süreli olarak gözlemlerseniz gördüğünüz oran on yıllardır sabit olan bir orana denk gelecektir. Şu anda uygulanan politikanın uyuşturucu kullanımı üzerinde bir etkisi olduğuna dair bir kanıt yok” dedi.

Dünya Sağlık Örgütünün 17 ülke üzerinde yaptığı araştırmaya göre yasadışı uyuşturucuları deneyen insanların en fazla olduğu yer Birleşik Devletler. Araştırma sonuçlarına göre, Birleşik Devletlerdeki esrar kullanımı Yeni Zelanda’daki ile eşit ve kokain kullanımı ise herhangi diğer ülkeden daha yüksek.

Birleşik Devletlerin raporu son bir ay içerisinde yasadışı uyuşturucu kullananlara yönelik iken Dünya Sağlık Örgütünün araştırması ömür boyu uyuşturucu kullananlar üzerinde yapılmış.

Dünya Sağlık Örgütünün araştırmasında, “Uyuşturucu kullanımı zengin ülkelerin bir özelliği gibi görünüyor. Birleşik Devletler diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında ağır cezalar içeren uyuşturucu kullanımı politikalarına rağmen yüksek oranda alkol, kokain, kenevir kullanımı ve düşük alkole başlama yaşı ile dikkat çekiyor” denildi.

Birleşik Devletlerin yaptığı araştırma 2007 yılıında uyuşturucuyu ilk kez deneyenlerin yarısından çoğunun esrar kullandığını gösteriyor. Yeni esrar kullanıcılarının oranı günde 6.000 kişi.

12 ve 12 yaşından büyükler arasındaki uyuşturucu kullanma oranı 2007 yılında yüzde 8.3’ten yüzde 8.0’e düştü.