Birleşik Devletler tarafından terörist gruplarla olan ilişkileri incelenmiş ve sınır dışı edilmiş olan New Jersey’li Müslüman lider verdiği mücadeleyi kazandı ve daimi Birleşik Devletler sakini oldu.

Newark’taki Federal Göç Mahkemesinin Perşembe günü verdiği hükme göre Passaic Country İslam Merkezi’nin ruhani lideri Mohammad Qatanani, Birleşik Devletlerde kalabilir.

44 yaşında olan Filistinli Mohammad Qatanani bölgedeki en kalabalık müslüman nüfusa ev sahipliği yapan şehirdeki Paterson camisinde 1996 yılından bu yana imam veya dini lider olarak görev yaptı.

Birleşik Devletler Göçmen Bürosu yetkilileri Qatanani’yi yeşik kart belgelerinde İsrail’de bulunduğu sırada Birleşik Devletlerin terörist organizasyon olarak sınıflandırdığı Hamas’a üye olmak suçuyla tutuklanarak mahkum olduğu bilgisini göstermemesi suçlamasıyla sınır dışı etmeye çalıştılar.

Qatanani Hamas’a üye olduğu yönündeki iddiaları reddetti ve gözaltına alındığını fakat tutuklanmadığını söyledi. Qatanani ne kendisine yönelik suçlamalar ne de mahkumiyeti ile ilgili olarak bilgilendirilmediğini söyledi.

2005 yılında Qatanani göçmen bürosu yetkililerince yeşil kart dokümanlarındaki eksiklikler hakkında sorgulandı ve Qatanani yetkililere Israil’de gözaltına alındığını söyledi. Daha sonra Birleşik Devletler yetkilileri İsrail’den Qatanani’nin tutuklandığını ve mahkum edildiğini iddia eden belgeler gönderildi.

Haziran ayındaki göç mahkemesindeki ifadesinde Qatanani, gözaltına aldındığı sırada fiziksel şiddet gördüğünü ve tüm bunların o zamanlarda meydana gelen sıradan şeyler olduğunu söyledi.

Göç mahkemesi yargıcı Alberto J. Riefkohl tarafından verilen 71 sayfalık karar metninde Yurtiçi Güvenlik Departmanının sunduğu ve Qatanani’nin İsrail’de tutuklandığını ve mahkum edildiğini iddia eden belgelerin güvenilirliği sorgulandı.

Riefkohl’un kararı Birleşik Devletlerin Qatanani’ye karşı açtığı davayı “tamamlanmamış” olarak tanımladı ve davadaki iki kilit şahit olan federal ajanları inandırıcı bulmadı.

Riefkohl, “Doğruluğu kesin bir kayıt içermediği için verdikleri ifade kusurlu ve çelişkili” diye yazdı.

Qatanani 1996 yılında Ürdün’den dini görevli vizesiyle New Jersey’de bir camide çalışmak üzere ABD’ye göç etti. 1999 yılında kendisi, eşi ve altı çocuğundan Amerika’da doğmamış üç çocuğu için kalıcı Birleşik Devletler sakini olma işlemlerini başlattı. Birleşik Devletler Yurtiçi Güvenlik Departmanı avukatları Qatanani’nin Paterson camisinde verdiği bir vaazda İsraillileri günahkar olarak tanımlaması ve kayınbiraderinin İsrail tarafından öldürülen Hamaslı bir terörist olması gibi iddialarla Qatanani’yi teröristlerle ilişkisi olan bir müslüman aktivist olarak tanıtmaya çalıştılar.

Hükümet avukatları ayrıca Qatanani’nin Ürdün’de üniversite öğrenciliği yıllarında sözünü esirgemeyen bir üniversite lideri olduğunu söylediler.

Yargıç Qatanani’nin teröristlerle ilişkisi olduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığını ve ailesinde terörist olan birisinin terörist olması gerekmediğini söyledi.

TURKISHNY.COM