Almanya’dan Avustralya, Brezilya ve Kanada’ya, bir zamanlar çok değerli olan Amerikan doları son yıllarda bir düşüş trendinde.

Ama çok şükür dışarıda bir yerlerde hala güvenli sığınaklar var, hem bizim paramızın hemde evsahibi ülkenin parasının aynı anda geçerli olduğu ülkeler ki bu ülkelerde paranızı değiştirmek için döviz bürosuna gitmenize dahi gerek yok. İşte ne zaman giderseniz gidin harcamalarınızın sabit olacağı beş ülke.

Panama

Panama Birleşik Devletler dolarını 100 yıldan fazla süredir kendi milli parası gibi kullanıyor. Panama’da fiyatlar komşu Kostarika’dan daha düşük ama ziyaret etmek için birçok neden orası ile aynı. Eğer bir kuş gözlemcisiyseniz, vahşi yaşam hastasıysanız, mecareacı bir gezginseniz ya da yelkenli ile adalara seyahat etmeyi seven biriyseniz Panama sizi haftalar boyunca meşgul edecektir.

Ekvador

Ekvador da Amerikan doları kullanan ülkelerden birisi. Galapagos adalarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan ülke, And dağları, sıkı yağmur ormanları, ucuz plaj dinlenme tesisleri ile daha başka bir çok şey vaat ediyor. Ekvador ismini üzerinden geçen ekvator çizgisinden alıyor fakat ülkenin büyük bir kısmı rakımdan dolayı o kadar da sıcak değil. Ekvador’da kar bulabileceğiniz noktalardan birisi yaklaşık 19.000 feet yüksekliğindeki Cayambe volkanı. Ülkenin tarihi merkezi ve başkenti Quito şehri son yıllarda büyük bir gelişme kaydetti ve ziyarete değer yerlerden birisi.

Belize

Belize’deki para değiştirme oranı asla 1.97 ile 2.05 değerlerinin dışına çıkmıyor. Başka bir değişle yaklaşık olarak 2 Belize doları 1 Amerikan dolarına eşit. Burada dolarlarınızın karşılığında çok şey almak için zaman makinesine ihtiyacınız yok. Skuba dalışı yapmak, şnorkelle yüzmek, yelkenli ile seyahat etmek, kumsalda uzanmak veya içlerdeki ormanı keşfetmek gibi.

Karayib ve Atlantik Adaları

Birçok turistik gemi yolcusunun öğrendiği gibi Amerikan dolarının tedavüldeki para olduğu birçok Karayib ve Atlantik adaları mevcut. Barbados’un para takas oranı 2’ye 1 oranında sabit ayrıca Bahama ve Bermuda’da kendi dolarınızı ya da onlarınkini kullanmakta serbestsiniz, değerleri aynı. Takas oranı Turks & Caicos ve British Virgin Adalarında sabit ve elbette Birleşik Devletler Virgin adaları ve Porto Riko’da tedavüldeki para Amerikan doları. Tüm bunlar bu yerlerin hepsinde her şeyin sizin için çok ucuz olacağı anlamına gelmiyor fakat fiyatların takas oranlarındaki ani değişmeler yüzünden artmayacağından emin olabilirsiniz.

Arjantin

Bu örnek zamanın testinden geçmemiş olsa da, 2003 yılından beri Arjantin’de takas oranı 3 peso için 1 Amerikan doları düzeyinde. Onyılın başındaki ağır ekonomik kriz ülkeyi vurmadan önce, bu oran 1 peso için 1 Amerikan Doları düzeyindeydi ve gelecekte muhtemelen değişimler olacaktır. Fakat şimdilik, enflasyonun yüksek olmasına ve fiyatların birkaç yıl önceki seviyelerinden yüksek olmasına rağmen, Arjantine göreceli olarak ucuz ve Buenos Aires bir Avrupa şehrini gezmekle değiş tokuş edilebilir. Yukarıda bahsettiğimiz yerlerin hepsi bulunduğumuz yarım kürede ve seyahat sırasında zorluk çekmeyeceğiniz yakınlıktalar. Fakat daha uzağa gitmek isterseniz, Hong Kong, Guam, Saipan, Ürdün, ve Dubai Amerikan doları ile takas oranlarının sabit olduğu ülkeler.