Mortgage icraları her ay yüzlerce aileyi evlerinden dışarıya atması okul yetkililerini endişelendiriyor. Okul yetkilileri bedava yemeklerden faydalanacak kadar yoksul olan ya da evsiz olan öğrencilerin sayısının arttığını düşündüklerini söylüyorlar. Louisville ve banliyölerini de içeren bir bölgedeki 98000 öğrencilik Jefferson Country okul sisteminden bir sözcü, Lauren Roberts, “Yoksul çocukların sayısı artıyor ” dedi.

Aynı zamanda bölge kendi finansal problemleriyle de boğuşuyor. Eyalet tarafından kesilen 43 milyon dolarlık eğitim harcaması, yüksek enerji maliyetleri ve diğer harcamalar yüzünden Jefferson Country okul yetkilileri öğle yemeği fiyatlarını artırmış, güzergâhları yeniden düzenleyerek 17 okul servisini kaldırmış ve emlak vergilerini artırmışlar.

Ülke çapında 50 milyon öğrenci okullarına dönerken, felç edici yakıt ve gıda zamları ekonomik darboğazla birleşerek California’dan Florida ve Maine’ye okulları harcamalarını azaltmak zorunda bıraktı. Bazıları okul servislerini düzenliyorlar, bazıları yolculuğu kısıtlıyorlar ve bazıları hafta içi okulun açık olduğu gün sayısını azaltma yoluna gidiyorlar. Ve birçok bölge artan sayıdaki yoksul ve evsiz öğrenci sayısını azaltmaya zorlanıyor.

Ulusal Okul Komitesi Organizasyonu başkanı Anne L. Bryant, “Ülke çapındaki büyük resim gösteriyor ki yakıt ve gıda fiyatları artarken okul gelirleri artmıyor. Bir durgunluk içerisindeyiz ve bu okulları dramatik şekilde etkiliyor” dedi.

Louisville’nin problemleri bazı şehirlerinki ile karşılaştırıldığında hafif kalıyor. Detroit 700 öğretmeni işten çıkarttı. Los Angeles 500 yöneticiyi ve Miami Dade County yüzlerce okul psikolojisti, onarım işçilerini ve güvenlik görevlisini işten çıkarttılar.

Birçok eyaletteki okul yakıt tasarrufu yapmak için servis duraklarını kaldırdı. California ve Ohio bölgeleri daha ileri giderek okul servislerini tamamen kaldırdılar ve binlerce öğrenciyi kendi yolunu bulmaya terk ettiler.

Maine’de yetkililer bu kış sınıfları ısıtma masraflarının boyutundan endişe ederek tasarruf için arazi gezisi yolculuklarını sınırlandırdılar. Louisiana, Minnesota ve diğer bölgeler daha radikal kararlar alarak okul günlerinin sayısını 4’ e indirdiler. Yüzlerce bölge, yükselen gıda fiyatları yüzünden Kafeterya yemeklerinin fiyatlarını artırdı.

TURKISHNY.COM