Ulusal Göçmen ve Sezonluk Bakım Kurumu(National Migrant and Seasonal Head Start Association) direktörünün söylediğine göre; Göç ve Gümrük uygulamaları (ICE) yetkilileri şimdi de göçmen ve tarım işçilerinin 6 aylıktan okul çağına kadar olan çocuklarına sağlık, ulaşım ve bakım hizmeti veren sezonluk bakım programları tesislerini hedef aldılar.

Washington merkezli kurumun başkanı Yvette Sanchez, United Migrant Opportunity Services Inc ulusal yönetim kurulu toplantısı için Milwaukee’te idi. Sanchez, göçmenleri, sezonluk bakım direktörlerini, personeli, aile ve arkadaşlarını kapsayan grup için göçmen gözetiminin en önemli üç konudan birisi olduğunu söyledi. Sançhez bir röportajda, “Birçok çocuk ve bebek öldü çünkü aileleri onları sezonluk bakıma göndermekten korkuyordu” dedi.

Sanchez, “2007’nin başlarından beri birçok programımız, Göç ve Gümrük uygulamaları sınır devriyelerinin araçlarını merkez dışına park ettiğini ve bunlardan bazılarının otobüsleri takip ederek çocukları aldığının farkına vardı”, dedi.

Washington D.C. Sınır devriyesi denetleyici yöneticisi Jason Ciliberti, sezonluk bakım merkezlerini kontrol etmenin politikaları olmadığını söyledi. “İnanıyorum ki, bu ancak bir göç ihlali yapılması durumunda olabilirdi fakat bu söylenenler bizim politikamız ya da uygulamamız değil” dedi.

Chicago’dan bir ICE sözcüsü, Gail Montenegro, “Genellikle bizim operasyonlarımız okul ortamlarından uzaktır… Buna rağmen ülkede yasadışı olarak bulunan herkesi bu hedefli operasyonlarla gözaltına alacağız” dedi. Washington’daki ICE yetkililerine Latin Kökenliler Parti Kongresinden gönderilen bir mektuba göre, Mayıs ayındaki işgücü koruma ile ilgili alt komite kongresinden önce ifade verme sırasında, ICE yetkilileri ICE’nin Florida, Tennessee, Georgia ve New Mexico’daki göçmen ve mevsimlik bakım programları yakınlarındaki aktivitelerini tarihe ve yere göre belirten listeler sundular.

Birleşik Devletler Temsilciler Meclisinden Joe Baca, D-Calif., Luis Gutierrez, D-Ill. ve Ruben Hinojosa, D-Mercedes, “Biz göçmen ve sezonluk bakım üniteleri yakınlarındaki ICE uygulamaları ve korkutma taktiklerinin derhal durdurulmasını istiyoruz” diye yazdılar.

Sanchez, “Aileler merkezlere gitmeye ya da çocuklarını otobüse bindirmeye korkuyorlar ve bazı yerlerde çocuklarını kayıt ettirme sayıları düşüyor. Tennessee’de bir aile bebeklerini kendi yanlarında götürdüler ve kamyonda bırakılan bebek öldü” dedi.

Programdan faydalanmak için vatandaş olmak gerekmiyor

Sanchez, “Göçmen ve sezonluk bakım programlarına iştirak etme kriteri düşük aile gelirine sahip olunması ve tarımsal alanda çalışılıyor olunmasıdır. Sezonluk bakım programının başladığı 1965 yılından beri, ailelere vatandaş olup olmadıkları sorulmuyordu ve bu asla bir gereklilik değildi” dedi.

Sanchez, “Göçmen ve sezonluk bakım programları 39 eyalette işler durumda ve 30.000 göçmen ve 3000 mevsimlik tarım işçisi çocuğuna hizmet veriyor” dedi. Göçmen ve sezonluk bakım programları 6 aylıktan okul çağına kadar birçok çocuğa sağlık ve ulaşım hizmeti veriyor.

United Migrant Opportunity servisleri Wisconsin’deki 530 çocuğa hizmet veren sezonluk bakım programlarını işletiyor.

Birleşik göçmen programının müdürü Cris Cuevas, “Buradaki merkezler göçmenlik bürosunun hedefi olmadı” dedi.