Silikon vadisi mühendisleri Aung Moe ve Vivek Jayanand için hayat güzel gibi görünüyor. Onlar genç, modern ve büyük ekran LCD televizyonlarını izlerken siyah deri koltuklarına yaslanıyorlar.

Birkaç yıl içerisinde Birleşik Devletler vatandaşı olma yolundalar.

Fakat eşleri için böyle değil.

Moe ve Jayanand eşleri ve bazı durumlarda çocukları yanlarında olmadan yaşamak zorunda bırakılan yaklaşık bir milyonluk yasal Birleşik Devletler sakinleri arasındalar. Bu yeşil kart sahipleri ailelerinin Birleşik Devletlere gelebilmesi için genellikle 5 yıldan 8 yıla kadar bekliyorlar. Eğer bu ülkeyle vatandaşlık üzerine bir anlaşma yapmamış olsalardı ailelerinin onlara katılmaları çok daha kolay olabilirdi. Şimdiki durumda eşlerinin onları ziyaret etmeye bile hakları yok.

Santa Clara’daki Marvell Semiconductor şirketinde donanım mühendisi olan 31 yaşındaki Jayanand, “Bu inanılmaz bir şekilde sinir bozucu. Bir göçmen avukatının bana anlattığına göre, Birleşik Devletler göç yasaları genç ve aşık göçmenler için değilmiş” diyor.

Şimdi yasa gereğince, Birleşik Devletler vatandaşlarının eşleri ve küçük çocukları yeşil kart için beklemek zorunda değiller. Fakat vatandaş olmayan göçmenlerin çekirdek aile üyelerine daha az önem veriliyor.

Göçmen avukatları, kanunun sonucu olarak ortaya çıkan uzun süreli ayrılıkların muazzam olabildiğini ve bunun sağlıklı evlilikleri aşındırdığını söylüyorlar. Göçmen yasalarını çekirdek aileler için daha duyarlı yapmak için savaşan 2 yıllık bir örgüt, Amerikan Aileleri Birliğinden Randall Emery, “Bu çok acımasız ve ahlaksız. Deniz aşırı yerlerde vize için bekleyen insanlar beklerken ölüyorlar. Bazıları ayrılıyor” dedi.

Geçen yıl Göçmen reformu hakkındaki çekişmeli tartışmalar sırasında Senatör Hillary Clinton yeşil kart sahiplerine, vatandaşlara verilen eşlerini ve çocuklarını Birleşik Devletlere getirme hakkı veren bir yasa değişikliği önerisi sundu. Fakat yasa değişikliği, ülkenin bir anda binlerce yeşil kart sahibinin eş ve çocuğunu absorbe edemeyeceğini savunan Cumhuriyetçi senatörlere takıldı.

Moe ve Jayanand gibi yeşil kart sahipleri için ikilemlerinin sadece iki çözümü var ve her ikiside acı verici. Yeşil kartlarını aldıkları tarihten itibaren en az beş yıl bekşeyerek vatandaşlık haklarını elde ederler ya da eşlerinin vize almasını beklerler ki bu çok daha uzun sürebilir.

Moe ve Jayanand bu politika kısmen can sıkıcı çünkü geçici vize sahipleri eşlerini getirme hakkına sahipler. Bunlar H-1B vize sahiplerini ve öğrenci vizelerini kapsıyor. Santa Clara’da Applied Materials’de işlem mühendisi olan 33 yaşındaki Moe, “Bu çok garip. Birleşik Devletler vatandaşı olmaya karar verdim ve bu yüzden cezalandırılıyorum” diyor.

TURKISHNY.COM