Birleşik Devletler tarihindeki en büyük ikinci göçmen baskınından sonra, Elizabeth Alegria çocuğunu okula göndermeye çekiniyor ve kocasını tekrar göremeyeceğinden endişeleniyor.

Yaklaşık 600 göçmen ülkede bulunmalarının yasadışı olması şüphesiyle göz altına alındılar ve bu Güney Mississippi’deki düzinelerce ailenin paniklemesine neden oldu.

26 yaşındaki Meksika göçmeni Alegria, Pazartesi günü Göç ve Gümrük Uygulamaları yetkililerinin yaptığı yıldırım baskın sırasında Howard Industries trafo üretimi tesislerinde çalışıyordu. 4 ve 9 yaşlarında iki çocuğu olduğu öğrenildikten sonra salıverildi ve gelecek ay federal mahkemeye çıkacağı söylendi. Fakat kocası Andres onun kadar şanslı değildi.

Howard Industries otoparkına arabasını almak için dönen Alegria bir çevirmen aracılığıyla, “Kocamı bırakacaklarmı bilmiyorum ve onu birdaha göremeyeceğimden endişe ediyorum” dedi.

Bölgedeki okulun bina sorumlusunun söylediğine göre Salı güne yaklaşık olarak 160 ispanyol kökenli öğrenci okula gelmedi.

Iglesia Cristina Peniel Kilisesi Papazı Roberto Velez, kilisenin 200 kişilik cemaatinden yaklaşık olarak yüzde 30 ya da yüzde 40’ının baskın sırasında tutuklandığını ve ailelerin göçmen bürosu yetkililerinin onları salıvermeyeceklerinden korktuklarını söyledi.

Papaz, “Bugün çocuklarını okula göndermediler. Bu nasıl bir korku tahmin edin” dedi.

Pazartesi günkü baskında tutuklanan tesisteki işçilerden biri, İşçi arkadaşlarının göçmen oldukları için gözaltına alındıklarını söylüyor. Federal yetkililer incelemelerin bundan yıllar öncesine dayandığını söylediler.

21 yaşındaki Fabiola Pena 2 yaşındaki kızını beşiğine yatırdı ve tesise yapılan baskın sırasındaki karmaşayı anlatmaya başladı, “Tüm o süre boyunca ağladım. Ne yapacağımı bilemedim. Ne olduğunu anlayamadık çünkü etraftaki herkes koşuşuyordu. Bazı insanlar bunun bomba olabileceğini düşündüler fakat sonradan öğrendikki bu göçmenlikle ilgiliymiş” dedi.

Yetkililerin söylediğine göre, 595 tutuklunun yaklaşık 100 tanesi insani nedenlerle serbest bırakıldı. Bunlardan birçoğu çocuklu annelerdi ve kollarına elektronik izleme bileziği takılarak evlerine çocuklarının yanına gitmelerine izin verildi.

Yaklaşık 475 işçi ICE’nin Jena, La’taki tesislerine transfer edildi. 18 yaşın altında olan 9 tanesi ise mülteci yeniden iskan Ofisini gözetimine transfer edildi.

Bazı göçmenlerin avukatlığını yapmakta olan John Foxworth, 8 işçinin sosyal güvenlik hizmetlerinden yanlış faydalanma ve ikamet yerlerini yanlış tanımlama suçlarıyla Salı günü Hattiesburg’daki federal mahkemede hakim karşısına çıktılar.

Avukat olanların ailelerde travmaya neden olduğunu söyledi. “Ortada iletişim yok. Sevdikleri insanlara ne olduğu, birdenbire ortadan kaybolmaları hakkında bilgileri yoktu. Tamamen çaresiz hissediyorlar” dedi.

TURKISHNY.COM