Kişisel mahremiyetleri savunan bir kuruluşun belirttiğine göre, Birleşik Devletler Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) tarafından yapılan, ülkeye giriş yapan her yolcu hakkında kişisel bilgi toplama ve toplanan bilgileri 15 yıl boyunca veri bankasında saklama planı geniş çaplı mahremiyet sorunlarına yol açabilir.

Demokrasi ve Teknoloji Merkezi (CDT), pazartesi günü kayıtlara geçen yorumunda “Gümrük ve Sınır Koruma’nın planı kişisel mahremiyet açısından ciddi tehlikeler içeriyor”, dedi. Gümrük ve Sınır Koruma ( CBP), Birleşik Devletler Yurtiçi Güvenlik Departmanının bir parçası.

CDT, “Temmuz ayının sonlarında federal genelge olarak yayınlanan CBP’nin tasarısı, kapsamlı bilgi toplamayı öneriyor, çünkü daha önce Birleşik Devletler ülkeye giriş yapan vatandaşlarının bilgileri veri bankalarında saklamıyordu” dedi.

CDT’de kıdemli danışman Gregory Nojeim, “Buna ek olarak bilgilerin 15 yıl boyunca saklanması haddinden fazla” diye yazdı. Nojeim, “CBP’nin tasarısı ayıca toplanan bilgilerin birçok değişik sebep yüzünden, federal, eyalet, yerel ve yabancı hükümet yetkilileriyle paylaşılmasına izin veriyor” diye yazdı. CBP’nin tasarısı kayda geçirilen bilgilerin kamu hukuku ve ceza yasalarının uygulanmasında bir yardımı dokunacağına CBP tarafından kanaat getirilmesi halinde kanun uygulayıcılarla paylaşılmasını öngörüyor.

Nojeim’in söylediğine göre bundan daha önce CBP bilgi paylaşımını sadece kanun ihlalinin farkına varılması halinde ya da kanun ihlalinin gerçekleşme potansiyeli olduğunda karar verilmesi halinde gerçekleştirebiliyordu.

DHS sözcüsü Amy Kudwa, mahremiyet konusundaki endişeleri dikkate almayarak, yolcular hakkında bilgi toplanmasının yeni bir şey olmadığını söyledi. Sınır yetkililerinin bundan daha öncede bazı yolcular hakkında bilgi topladıklarını ve temmuz ayındaki genelgenin CBP’nin bilgi toplama işlemleri hakkında daha şeffaf olması konusunda bir girişim olduğunu belirtti. Amy Kudwa, “Bu yeni bir şey değil, sadece toplanılan bilgiyi yeni bir yolda kullanıyoruz” dedi.

CBP tasarısında, bilgi toplama işlemindeki değişikliklerin sebeplerine yer veriyor. CBP’nin tasarısında, “Birleşik Devletler Gümrük ve Sınır Koruma’nın öncelikli misyonu yasal yolculuk ve ticareti kolaylaştırmakla birlikte, teröristlerin ve teröristlerin silahlarının ülkeye girmesini engellemektir. Toplanan bilgi birçok amaç için kullanılacak, bunların arasında; kimin terörist olabileceği ya da olduğu ve terörist organizasyonlarla bağlantılarının olabileceği yönündeki şüphelerin, suç işleyebilecek kişilerin ve potansiyel riskli olabilecek kişilerin incelenmesi gibi.

Nojeim, “CDT, bilgilerin ikinci kuruluşlarla paylaşılması konusunda herhangi ek kısıtlamanın olmadığı konusunda endişeleri artırmıştır” dedi. Nojeim, sınır güvenliği yetkililerinin söz konusu kişinin önceden suça bulaşmış olması durumunda ya da ABD’ye giriş yapmaya uygun olmaması durumunda bilgi paylaşımına gideceklerini ve bunun yanlış bir şey yapmamış olan kişinin üzerine kara bir bulut gibi çökeceğini söylüyor.

CBP ayrıca son aylarda Birleşik Devletler sınırında herhangi özel bir suç şüphesi olmaksızın dizüstü bilgisayarları araştırması yüzünden mahremiyet avukatlarının eleştirilerine hedef oluyor. CBP ve DHS yetkilileri işlemin sadece az sayıda diz üstü bilgisayarın araştırılmasını kapsadığını ve bunun teröristlerin ve diğer suçluların yakalanmasında kullanıldığını söyleyerek kendilerini savunuyorlar.

TURKISHNY.COM