Prince William Country’nin beklide ülke çapında illegal göçmenlikle ilgili en sert yasalara sahip olduğu düşünülürdü, fakat araştırmalar gösteriyor ki bu uygulamalar ülke genelindekilerden pekte farklı değil.

Birleşik Devletler Göç ve Gümrük Uygulamaları, devlet yerel koordinasyon müdürü James Pendergraph’a göre bundan beş yıl önce göçmenlere yönelik uygulamalar birçok yerel kanun uygulama birimlerinin ilgi alanında değildi.

Yerel kanun uygulayıcılarının ICE’nin yasadışı göçmenlere yönelik uygulamalarına yardım ve eşlik etmesine kanuni yetki veren 287(g) programı, 1996 yılında uygulanmaya başlanmıştı. Fakat şimdiye dek neredeyse 10 yıldır uygulanmıyordu. Alabama bu uygulamayı kabul eden ilk eyalet oldu.

2004’ten 2006’ya kadar bu uygulamayı sadece 6 yerel birim kabul etti. Bu rakam 55 eyalet ve yerel kanun uygulama kurumunun da uygulamayı kabul etmesiyle yükseldi. 80 tanesi ise buna hazırlık yapıyor.

Prince William Country uygulamayı geçen yaz yürürlüğe soktu. Bunu diğer kanun yetkilerinden ayıran şey ICE ile ve ICE’nin hapishanelerinde birlikte çalışılıyor olması ve polis memurlarından kurulu özel bir görev gücünün sokaklarda görev yapması. Fakat diğer bölgelerde olduğu gibi Prince William’daki uygulama da toplumu böldü ve göçmenler arasında endişeye sebep oldu.

Bölgedeki Denetçiler Kurulu başkanı Corey A. Stewart, “Prince William Country 287(g) programının tüm Birleşik Devletlere yayılmasında katalizör görevi yapmıştır” dedi. Stewart, “Bundan daha önce bu uygulama yaygın değildi. Prince William Country uygulamanın yayılmasını hızlandırdı” dedi. Kent Enstitüsünün kıdemli ortağı Randy Capps, programın oluşumunu ve toplumlara etkisini inceledi.

Randy Capps anlaşma hakkında, “Bu, aynı şekilde düşünen, iyi koordine olmuş bir grubun göçmenlerle ilgili uygulamalara dâhil olabilmek için yetkililerin üzerinde baskı oluşturma çabalarıyla örtüşen bir girişim” dedi. 287(g) programına katılanların çoğunluğu Virginia’nın güneydoğusu ve Kuzey Carolina.

Geçen iki yıl içerisinde program dâhilinde 60.000’den fazla şüpheli illegal göçmenin kimliği saptandı. ICE’nin Virginia Eyaleti Suç Komisyonu’na sağladığı 2007 mali yılına dair istatistikler gösteriyor ki; eyaletteki kanun uygulayıcıların federal ajanlara verdiği 12.073 rapor, 694 tutuklama ile sonuçlandı. Kent Enstitüsü ayrıca Arkansas’ın kuzeybatısındaki dört bölgede programın nasıl işletildiği ve kanun yetkilerinin nasıl kullanıldığı konusunda inceleme yapıyor. İncelemeye göre, sürekli olarak fakat ılımlı sayıda tutuklama yapılıyor, haftada 15 tutuklama. Fakat bu göçmenler arasında endişeyi artırmaya yetiyor. Birçoğu araba kullanmaya ve hatta evlerinden çıkmaya çekiniyorlar.

Bunların hepsi Prince William Country sakinlerine tanıdık geliyor olmalı.

Stewart, “Eğer siz bir illegal göçmenseniz, araba kullanma konusunda çekinceleriniz olmalı.Buradaki illegal göçmenlerin endişelenmesine sebep oluyorsak, bu iyi bir şeydir diye düşünüyorum. Aslında onları burada istiyor değiliz” dedi.

Capps’ın söylediğine göre tutuklamaların toplum üzerinde oluşturduğu muhtemel etkiler; toplum içerisinde birbirine ve polise olan güvenin azalması, ve suç ihbarı yapan göçmenlerin sayısının azalması, olacaktır. Capps geçen hafta yüzlerce polise ve yerel memura yönelik göçmenlik polisliği ve bölgedeki sivil özgürlükler hakkındaki konferansta bir sunum yaptı. Konferansın sponsorluğunu özel ulusal bir grup olan Polis Kuruluşu yaptı.

Yaklaşık bir aylık bir aradan sonra, 9. Eylül’deki toplantısında bölge komisyonunun göçmenlikle ilgili uygulamalarda bir güncelleştirmeye gitmesi bekleniyor.

TURKISHNY.COM