Federal yetkililer Pazartesi günü bir fabrikaya yaptıkları baskında tam 350 işçiyi tutukladılar. Yetkililere göre tutuklanan işçilerin ülkede bulunması yasalara aykırı.

Kalabalık sayıda Göç ve Gümrük Uygulamaları Bürosu (ICE) görevlisi Howard Industries Inc. şirketine ait olan ve elektrik trafosu gibi birçok cihaz üreten bir fabrikaya baskın yaptılar.

ICE sözcüsü Barbara Gonzalez’in açıkladığına göre Pazartesi günü itibarıyla henüz herhangi bir suç dosyalanmadı fakat düzinelerce mahkûmun kimlikleri belirlendi, parmak izleri alındı, sorgulamaları yapıldı, fotoğrafları çekildi ve ABD’den çıkış işlemleri başlatıldı.

Baskın Mayıs ayında Postville, Iowa’daki bir et paketleme tesisine yapılan ve 400 işçinin gözaltına alındığı geniş çaplı göçmen operasyonunu takiben geldi ve bununla benzerlikler gösteriyor. Iowa baskınında gözaltına alınan göçmenler sadece sınır dışı edilmemiş daha önceki baskınlarda olduğu gibi, göçmenler aylar boyunca gözaltında tutulmuş ve cezai kovuşturmalarla yüz yüze gelmişlerdi. Bu baskınlar Bush yönetimi sırasında anlamlı bir yükseliş kaydetti.

Missisipi Göçmen Hakları Birliği sözcüsü Shuya Ohno, “ ICE’nin bu ailelere ve topluluklara yaptığı şey gerçekten korkunç. Bunun Amerika Birleşik Devletleri olduğunu hayal etmek oldukça güç” diye konuştu.

Pazartesi günü öğleden sonra, Laurel’de Immaculate Conception Catholic Church kilisesinde toplanan birçok göçmenin ailesi, akrabalarından gelecek haberleri beklediler.

Kilisede, kendisini Peder Sergio olarak tanıtan bir papaz hiçbir soruyu yanıtlamayacağını belirterek, “İnsanlar korkuyorlar… Aralarında kadınlar ve çocuklar var” dedi. ICE sözcüsü Gonzales, işçilerin ICE gözaltı merkezine götürülebilineceklerini ve orada davalarının sonuçlanmasına kadar tutulabileceklerini söyledi. Gonzales, “Bunlardan 50’si merkeze götürülmek yerine, sağlık durumu endişesi ve bakımından sorumlu oldukları aile üyelerinin olması sebepleriyle serbest bırakılabilir” dedi.

İşçilerin ifadelerinin alındığı süre boyunca avukatlarının olmadığını belirten Gonzales, “Herkesin yargılanma süreci kanunlara göre olacak” dedi.

Pazartesi öğleden sonra geç saatlerde, yüzleri asık ve aralarından bazılarının elleri kelepçeli olan işçiler yağmur altında otobüse bindirildiler.

Bölgedeki en büyük işveren firmalardan biri olan Howard Industries şirketinin baskından sonra yaptığı açıklamada göçmen bürosu yetkililerinin fabrikayı “ziyaret” ettikleri ve işçilerin ülkede çalışmalarının uygun olup olmadığını araştırdıkları doğrulandı. Howard Industries politikalarının sadece Birleşik Devletler vatandaşlarını ve yasal göçmenleri işe almak olduğunu açıkladı.

TURKISHNY.COM