Marie Justeen Mancha evin içinden gelen garip sesler duyduğuna evde yalnızdı. Koridora eğilip bir şey duyup duymadığından emin olmak istediği sırada sesler bağırtılara dönüştü.

“Polis! Kanunsuzlar!”

Bu yılın başlarında Meclis alt komisyonu duruşmasında ifade veren Mancha, 2006 Eylülünde Göçmen Bürosu yetkililerinin evine yaptıkları baskın sırasında kendisine bağırdıklarını hatırlattı. Texas doğumlu olan fakat Reidsville, Ga.’da yaşayan Meksika kökenli Amerikalı kız o sırada 15 yaşındaydı.

Şu anda 17 yaşında olan Mancha, “Köşeyi dönüp koridora vardığımda karşımda silahını bana yöneltmiş ve dosdoğruca bana bakan uzun bir adam gördüm, kalbim yerinden fırladı” dedi. Immigration and Customs Enforcement (Göç ve Gümrük Uygulamaları Bürosu) ev ve işyerlerine yapılan baskınlar hakkında kayıt tutadursun her geçen gün artan sayıda Amerikan vatandaşı, tıpkı Mancha gibi bu uygulamadan şikâyetçi oluyor.

Yurtiçi Güvenlik Departmanının bir bölümü olan Büro, içinde bulunduğumuz mali yıl içerisindeki tutuklamaların sayısının geçen yılın kaydı olan 4900 sayısını geçtiğini açıkladı. Tutuklamaların sayısı 2005 yılından beri yükseliyor. Government Accountability Office (Kamu Hesap Verebilirlik Ofisi) ICE’nin bu uygulamalar için yetkisi bulunmadığını rapor etmişti.

ABD vatandaşlarının ve yasal sakinlerinin söz konusu baskınlarla tutuklanması hakkında şikâyet içeren bir soruya doğrudan cevap vermemeyi seçen bir ICE sözcüsü, Brandon Alvarez-Montgomery, “ Bizim hedefimizde faaliyetlerini kaçak işçi çalıştırarak yürüten işverenler var” diyor. Sözcü, “Bu şekilde iş yürüten şirketler, yasal çalışan şirketlerin altını oyuyorlar ve söz konusu kanunsuzluklar, işçiler için gerekli çalışma koşullarının ve güvenliğin sağlanmadığı bir çevre oluşturabilir” diyor.

Fakat ortada atılan yanlış adımlar var. Bu yılın başlarında, 140 kaçak göçmenle birlikte 100’den fazla vatandaş ve yasal sakin Van Nuys, Calif.’daki bir yazılım şirketinde tutuklanmıştı. Texaslı beş vatandaş departman hakkında davacı olmuş ve önceki yıl çalıştıkları et paketleme tesisine yapılan baskın sonrası sebepsiz yere sorgulandıklarını ve tutuklandıklarını söylemişlerdi. Duruşma sırasında Afrika kökenli bir Amerikalı çalıştığı Iowa’daki et paketleme tesisine 2006 yılında yapılan baskın sırasında saatler boyunca kelepçelendiğini söylemişti.

Eleştiriler gözaltı tesislerinin şüpheli kaçak göçmenlerle ve suçları kanıtlanmış kayıtlı göçmenlerle dolup taştığını işaret ediyor. Tutuklu göçmen sayısı 40.000’i aştı ve yetkililer gözaltında tutma ve ilaç harcamaları konusunda zorluk çekiyorlar. Amerikan İnsan Hakları Birliği, The Washington Post gazetesi ve diğer eleştiri sahibi, birçok tutuklunun gözaltı sırasında hastalandığını ve bunlara tedavi uygulanmadığını söylüyorlar ve tutukluların bu yüzden ölmüş olabileceğini belirtiyorlar

TURKISHNY.COM