Bir yetkilinin Perşembe günü bildirdiğine göre, federal hükümet kayıtdışı göçmenler için hazırlanan ve 3 hafta boyunca denenen ve sadece 8 kişinin katılımının sağlanabildiği bir programı tedavülden kaldıracak.

U.S. Immigration and Customs Enforcement (ABD Göç ve Gümrük Bürosu) 5 şehirde denenmek üzere bir pilot program önerdi, buna göre; illegal göçmenler tutuklanma, mahkum olma ya da sınır dışı edilme gibi uygulamalarla yüz yüze gelmektense ülkede kalacakları 90 gün için mahkeme emri dahilinde ülkede yapacaklarını planlamaları isteniyor.

ICE’ın (ABD Göç ve Gümrük Bürosu) gözaltına alma ve nakil operasyonları idarecisi Jim Hayes’in AP’ ye anlattığına göre, ICE’ın “saatinde hareket” programı Cuma günü deneme süreci bittiğinde sonlanacak.

Hayes, “Önemli olan şu ki bu etkili değil” dedi. “Açıkçası, bu gösteriyor ki bu konuda çalışan tek yöntem yürürlükte olan” diye devam etti.

ICE’ın evlere ve iş yerlerine yaptığı baskınları eleştiren birçok göçmen eylemcisi tarafından girişim, şüphe uyandırıcı olarak tanımlandı hatta alay konusu oldu.

Hayes, bu eylemcilerden uygulamaya destek gelmemesi gösteriyor ki bunlar herhangi bir uygulamayı kabul edecek değiller, diye konuştu. “Onların istedikleri genel af, sınırları tamamen açalım istiyorlar ve daha savunmasız bir Amerika istiyorlar” dedi.

Hayes AP haber ajansına denenen diğer yöntemlerin daha etkili olduğunu söyledi. ICE söz konusu “kaçak” göçmenlerin izlerini takip ediyor ve sabahın çok erken saatlerinde dahi evlerinin kapısını çalmaktan çekinmiyordu.

ICE’ın önerdiği program suç kaydı bulunmayan fakat ülkeyi terk etme yönündeki mahkeme emrine uymayan ülke çapındaki 457.000 kaçak göçmene yönelikti. Programa katılacak olanlar Charlotte, N.C., Chicago, Phoenix, San Diego ve Santa Ana’daki ICE ofislerine başvurabiliyorlardı.

ICE, programın uygulanması önerilen 5 şehirde toplam 30.000 civarında programdan faydalanabilecek durumda göçmen olduğunu tahmin ediyor. ICE’a göre 8 gönüllü arasında, Phoenix’ten Estonyalı bir adam, Chicago’dan bir Guatemalalı adam ve bir Hindu çift, Charlotte’tan Salvadorlu bir adam, San Diego’dan Meksikalı bir kadın, Santa Ana’dan biri Guatemalalı ve Lübnanlı iki adam var.

ICE programı duyurmak için 41.000 dolar harcadı. Hayes hükümetin programın ilk haftasında 6 kaçak göçmenin gözaltına alınmamasıyla meydana gelen 37.000 dolarlık harcamadan tasarruf ettiğini söylüyor.

Göçmen avukatları programda bazı teşvikler olduğunu ve aileleri Amerika’da olan kayıtdışı göçmenleri hesaba katmadığını belirtiyorlar. Avukatlar, ICE’ın düzenlediği programa katılımın düşük olması sonucunu, yaptıkları baskınlara bir mazeret olarak kullanmasından ve daha etik olan yolu denemesine rağmen buna rağbet edilmemesinden dem vurmasından ve baskınları artırmasından endişe ediyorlar.

Göçmen avukatı Lisa Ramirez Perşembe günü, “Umuyorum ki bu olanlar uygulamaların daha da sertleşmesine yol açmaz” diye konuştu.

TURKISHNY.COM