California, sıcak nedeniyle ölen çiftçi ölüm oranının en yüksek olduğu yer. Bunu trendi değiştirmek amacıyla 3 yıl önce çıkartılan yasa, bunaltıcı sıcakların meydana geldiği alanlarda çalışan insanların su içme molaları ve gölgelenmelerini garanti altına alıyor.

Kanun benimsendiğinden beri, 8 tanesi kanıtlanmış, 11 muhtemel sıcak çarpması nedeniyle olan çiftçi ölümü gerçekleşti. Bu 3 yıl önce yasa geçmeden önceki yıllarda gerçekleşen ölümlerin neredeyse 3 katı. Ve sadece bu yıl 5 ölüm gerçekleşti.

AP ajansının yaptığı araştırma gösteriyor ki ülkenin en büyük tarımsal kurumundaki personel sayısı az bir işçi ajansı, çalışanların sıcak nedeniyle olabilecek ölümleri söz konusu olduğunda zararlarını ödeme konusunda ve Amerika’daki çalışma koşulları en zor işlerden biri olan sektördeki çalışma şartlarını düzeltme konusunda oldukça başarısız. Hamile kadın ve çocuk işçi ölüm oranlarının yüksek olduğu bir bağ işçisi Cal-OSHA – (devlet iş güvenliği ve sağlığı bölümü)‘ne yaptığı başvuru sayesinde rekor bir tutar olan 262.000 Amerikan dolarından daha fazla para cezasına mahkûm etti. Fakat sıcak nedeniyle gerçekleşen ölümler hakkındaki para cezası başvuruları çoğunlukla düşüyor, uygulananlarsa genellikle ortalama 10.00 dolardan daha az oluyor. Davalardan birisi sadece 250 dolar cezayla sonuçlandı.

Şimdilerde, 210 devlet müfettişi, çiftliklerde ve benzeri çalışma alanlarında söz konusu olan sıcağa dayalı ihmaller ve diğer güvenlik ihlallerini araştırıyorlar. Kabaca düşünüldüğünde California’daki her 90.000 işçiye 1 müfettiş düşüyor, ve bu büyük bir boşluk doğuruyor.

Geçen ay Fresno’nun 20 mil güneybatısındaki Raisin City’de, ilkyardım malzemesi bulundurmayan ve içilmesi mümkün olmayan kirli su dışında su bulunmayan bir Çeri- domates çiftliğinin sahibi 3.365 dolara mahkum edildi. Aynı gün, 20 mil ötede, Kingsburg’da, şeftali toplamaktayken işçi arkadaşlarına midesinin bulandığını söyleyerek eve giden Ramiro Carrillo isimli işçi öldü.

Kız kardeşi, “Neden kimse bu acil durumda onun yardımına koşmamış? Belki hayatı kurtarılabilirdi” diye sordu, ayrıca San Joaquin Valley çiftliğinde çalıştığını ve kendisinin de bu yıl içerisinde çalıları budarken sıcak çarpması yüzünden bayıldığını söyledi. “ İnsanlar hayatlarını kaybediyorlar, fakat merak ediyorum acaba başka bir Meksikalı göçmen daha ölse bu kimin umunda olacak ki” diyor.

Çiftlik işçilerinden daha fazla sıcak çarpmasına maruz kalan tek çalışanlar itfaiye çalışanları, ve başka hiçbir iş alanında bu kadar ölüm yaşanmıyor.