Georgia eyaletinde bulunan Kennesaw State Üniversitesi, bu yılı "Türk yılı" ilan ederken, eylül ayında başlayacak akademik dönemle birlikte, Türk kültürü, tarihi ve siyasi konularının işleneceği dersler, öğrencilerin yanı sıra halka da açık olacak.

Kennesaw State Üniversitesi'nin Kültürel Çalışmalar bölümü, amaçlarının, her yıl belli bir ülke veya bölgeye yönelerek, en erken tarihinden bugüne kadarki gelişmeler üzerinde çalışmak olduğunu belirtti. Kültürel farklılıkları aşarak bağlantı kurmak için olaylara geniş bir perspektifle bakmaya çalıştıklarını belirten üniversitenin Türkiye programı yetkilileri, derslerin sadece öğrencilere değil, halka da açık olacağını ve karşılığında ücret talep edilmeyeceğini duyurdu.

Kennesaw State Üniversitesi'nin Küresel Girişimler Enstitüsü, bu çerçevede, yıl boyunca Türkiye ile ilgili sergiler ve filmlere yer verecek, konferanslar düzenleyecek.

Genel Eğitim Konseyi ile de işbirliği yapan üniversite, benzer programların isteyen başka üniversiteler tarafından da kullanılmasını cesaretlendiriyor. Ülke programına katılımın her yıl 1500 kişi civarında olduğu belirtiliyor.

Programı destekleyen kuruluşlar arasında, BM Medeniyetler Ortaklığı, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye'nin Atlanta Fahri Konsolosluğu, Georgia State Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü, ABD'deki Türk Çalışmaları Enstitüsü, İstanbul Merkezi ve Güneydoğu Amerika Türk-Amerikan Ticaret Odası bulunuyor.

Eylül ayında başlayacak akademik programın ilk dersinde, Türk Tarih Sanatı uzmanı Sandra Bird, mimari sanatlar açısından "Türk Namaz Odası"nı anlatacak. Yıl boyunca işlenecek diğer başlıklar arasında, "Kral Midas, antik dönemde Türkiye'de korsanlık, Kapadokya'da kayadaki mucize, Türkiye'de dini çoğulculuk, Karagöz ve Hacivat'ın tarihi kökleri ve performansları, Rusya-Doğu Avrupa ülkeleri-Türkiye ve Akdeniz ülkeleri: Avrupa daha fazla büyüyecek mi?, Osmanlılar kimdi?, Çağdaş Türkiye'nin gözünde Atatürk, modern tarihte Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin yeri, Viyana klasik müziğinde Türk etkisi, Avrupa'daki Türk göçmenler, çağdaş Türk kadınının haklarının evrimi, Türkiye'de din ve demokrasi, popüler kültür ve filmlerde Türkiye, Türk çocuk edebiyatı, Türkiye'den ABD'ye göç" konuları bulunuyor.

Program çerçevesinde, bir Mehter takımı gösterisi, Mevlevi gösterisi ile Atatürk'ü konu alan bir resim sergisi de yer alacak.

WASHINGTON (A.A)