Bir ülkede yasadışı göç kısıtlamasının sonuçlarını ölçmek oldukça zor bir iştir. Bu konunun ilintili olduğu ekonomi, göçmen aileler, sınır ve kanunlarla ilgili birçok yazı yazdık. Bu Amerikan halkının çok ilgilendiği bir konu -- ve bunlardan bazıları kişisel sebepler.

Örneğin San Francisco'da yaşayan Kebin Reyes'i ele alalım. Kebin 7 yaşında ve bir Amerikan vatandaşı. Kebin, ICE memurlarının evine yaptığı baskınla alıkonuldu. Göçmen bürosu babasının ülkede yasadışı olarak bulunduğundan şüpheleniyordu. Kebin'in anlattıklarına göre ajanlar onu sebep göstermeden gözaltına aldı ve 12 saat boyunca gözetim altında kalmaya zorladılar. Çocuk federaller hakkında dava açtı.

Amerikan Göç Yasası Kuruluşu. web sitesinde Kebin'in davasını özetliyor ve hükümetin 30.000 dolar ödeyerek anlaşma sağladığını belirtiyor. Bu göçmen tutklamaları ağındaki Amerikan vatandaşları ile ilgili ilginç davalardan sadece biri ve Washington Post makalesinde özetlenmiş.

Göçmen ve Gümrük Bürları kaçak göçmenlerin evlerine ve çalıştıkları yerlere yapılan baskınlarla yapılan tutuklamalarla ilgili kayıt tutadursun, artan sayıda Amerikan vatandaşı bu şekilde tutklandıklarını söylüyorlar.

Bu yılın başlarında, Kaliforniya Van Nuys'ta bir yazılım şirketinde yaklaşık 100'den fazlası Amerikan vatandaşı ve yasal sakinlerden oluşan 140 kaçak göçmen baskınla tutuklandı. Teksas'ta 5 vatandaş geçen yıl çalıştıkları et paketleme tesisinde sebepsiz arama ve alıkoyma olayından sonra departmana karşı dava sürecine katıldıklarını belirttiler. Afrika kökenli bir Amerikalı işçi 2006 yılında Iowa'da bir et paketleme tesisine yapılan baskında elleri kelepçeli şekilde alıkonularak yemek ve su verilmeksizin saatlerce sorgulandığını belirtti.

TURKISHNY.COM