Davalıların arkadaşlarından birinin kurbanın gece yarısından sonra sokak ortasında, başına tekme ve yumruk atılarak dövüldüğü, hakaret edildiği şeklinde ifade vermesiyle, Meksikalı yasa dışı bir göçmenin dövülerek öldürülmesi ile ilgili davaya katılmak üzere pazartesi günü üç Philadelphia'lı genç çağrıldı.

Luiz Ramirez'in ölümü Philadelphia'nın 80 mil kuzeybatısındaki Shenandoah kasabasında ırkçı gerginlikleri artırdı. Mahkeme binasının dışında gerçekleşen yüksek sesli protesto Pazartesi günkü ön soruşturmanın kısa kesilerek ertelenmesine neden oldu. Bölge Yargıcı Anthony Kilker, davacıların Colin Walsh,17, ve Brandon Piekarsky,16, için üçüncü dereceden cinayet ve etnik yıldırma ile suçlamak için yeterli delili olduğuna hükmetti. Yargıç birinci ve ikinci dereceden cinayet suçlamalarını düşürdü, buda davalıların ömür boyu hapsi hükmü giymeleri ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Üçüncü zanlı, Derrick Donchak, 18, ağrı cezayı gerektiren müessir fiil, etnik yıldırma ve diğer suçlamalar için duruşmaya çağrıldı. Ramirez,25, 12 temmuzda birkaç mezun ve öğrenci grubundan oluşan lise futbol takımı oyuncuları ile birlikte yoldan geçerken saldırıya uğramıştı.Şüphelilerin hepsi Shenandoah sakinleri ve Shenandoah Vadisi Lise Futbol takımı oyuncuları. Donchak, şu anda Bloomsburg Üniversitesine kayıtlı, ve geçen sezon oyun kurucuydu.

Davalıların 17 yaşındaki arkadaşı, Ben Lawson, Pazartesi günü Walsh'ın Ramirez ve Piekarsky'yi dövdüğü, ve daha sonra kurban sokak ortasında hareketsiz yatarken başını tekmelediği şeklinde ifade verdi. Savunma avukatları kavganın her iki tarafında yumruklaştığı bir sokak kavgası olduğunu karakterize ettiler.

Ramirez'in 24 yaşındaki nişanlısı Crystal Dillman, hıçkırarak, olay yerine aceleyle geldiğinde Ramirez'in kendinden geçmiş halde titremesine ve ağzından köpükler çıkmasına şahit olduğunu belirtti. İstemeyerek ifade veren Lawson, saldırıdan önce Ramirez'in davalılar Piekarsky, Doncak ve Walsh ile ağaçlıkta malt likör içiyor olduğunu söyledi. Kurbanın 40 onsluk 2 şişe içtiği ve zehirlenmiş olabileceği savunmanın işaret ettiği noktalardan birisi oldu.

Piekarsky'nin avukatı Frederick Fanelli, "Davacının, tüm tezi 16 yaşında birinin işlediği cinayete, 80 ons likör almış, ağaçlıktan yola kadar karanlık bir görüş açısı olan kurbanı öldürmesi üzerine kurulu" , şeklinde yargıça sitemde bulundu. "Hepsi bumu?" Bunun için onu asacakmıyız, diye devam etti. Diğer iki şahit "kavganın bir kısmını belli bir uzaklıktan gördükleri, fakat Lawson'un kavgadaki sözde zanlıları belirleyebilecek tek şahit olduğu" şeklinde ifade verdiler. Lawson verdiği ifadede Ramirez ve grubun ayrıca bir genç kızın parkta karşılaştıklarını söyledi. Başka bir gencin, Brian Scully, genç kıza " Dışarıda olmak için vakit biraz geç değilmi" diyerek rahatsız ettiğini belirtti.

Lawson, "Ramirez ispanyolca tehditler savurarak cevapladı ve Scully Ramirez'e ırkçı hakaretlerle karşılık verdi, bunun ardından kavga çıktı" dedi. Ramirez Donchakla döğüşürken Walsh'ın koşarak geldiği ve yüzüne yumruk attığını söyledi. Lawson'a göre; Ramirez'in yere düşerek başını çarpmasıyla Piekarsky'nin Ramirez'in kafasını tekmelemesi, Ramirez'in bilincini kaybetmesine neden oldu.

Lawson'un anlattıklarına göre; olaydan bir gün sonra grup Pikarsky'nin evinde toplanarak polise olanlar hakkında yalan söylemek üzere kararlaştılar. Lawson, " Polise onu hiçkimsenin tekmelemediğini söylemeyi planlamıştık, ortada ırkçı hakaret olmayacaktı, içkiden bahsetmeyecektik, ve ilk vuranın Brian olduğunu gizleyecektik" dedi.

TURKISHNY.COM