Tırmanan dizel yakıt fiyatları, sınıflarına gitmek isteyen çocukları eski moda bir yöntemle ulaşıma itiyor; kendi ayaklarını kullanarak seyahat etmeye. Yakıt fiyatlarının galon başına 4.5 dolara fırlamasıyla, ki bu bir yıl önceki miktarın yüzde 36 fazlası, birçok okul yönetimi otobüs servislerini kaldırma yada sayısını azaltma yoluna giderek bütçelerini ayarlamaya çalışıyor.

Kaliforniya'da Okul idareleri binlerce çocuğun kullandığı otobüsleri kaldırıyorlar. Waşington'daki bölgesel idareler, Idaho ve Maryland ve başka yerlerde ise otobüs duraklarının birleştirilmesi suretiyle öğrencilerin daha fazla mesafe yürümeleri sağlanıyor ve harcamalar kontrol altında tutulmaya çalışılıyor.

Massachusetts'deki endişeli aileler WalkBoston adlı kar amacı gütmeyen ve yürümeyi destekleyen grubu çağırarak, kesilen otobüs seferleri sebebiyle, yürüme konusunda kendilerine yardım etmelerini istediler. Sağlık danışmanları uzun süredir, sağlığa faydalarını vurgulayarak öğrencileri yürüme konusunda cesaretlendiriyordu. Fakat okul ve nakliyat çalışanları okul servislerinin ani azaltılmasının trafik tıkanıklığına ve kaldırımları ve yaya yollarını kullanmayan öğrencilerin hayatını tehlikeye atacağına işaret ediyorlar.

Amerikan Okul Otobüsleri Konseyi sözcüsü Bob Riley " Eğer okul otobüsünü yollardan kaldırırsanız, gün içerisinde trafiğe 40-50 araç eklemiş olursunuz" dedi.

Belli başlı kesintilerin, okula gitmek için pekte nakliyata ihtiyaç duyulmayacak yapıda olan Kaliforniya'da olduğu görülüyor. Sonuç olarak, bölgesel idareler yakıt fiyatlarını düşürüyorlar ve ulaşım bütçelerinden millyonlarca amerikan doları tasarruf ediyorlar. İdare sözcüsü Julie Hatchel; "Örneğin Orange Country'deki Capistrano Birlerştirilmiş Okul idaresi, 66 otobüsten 44'ünün seferini iptal ederek 3.5 milyon dolar tasarruf etti" diye bildiriyor. Bu kesintinin yaklaşık olarak anaokulundan liseye 5000 öğrenciyi etkilediği düşünülüyor.

Topluluktan üç kanaat önderi, okul idarelerinin trafik ve kirlilik konusunu göz ardı ettiğini savunuyorlar. Hatchel, okul servislerini kaldırmaktansa öğretmen sayısını azaltarak sınıfların büyütülmesinin daha iyi olacağı görüşünde ve "Bizim amacımız bu kesintilerin sınıflardan olabildiğince uzak tutulmasıdır" şeklinde konuşuyor.

TURKISHNY.COM