Memleketi Guatemala'nın dağlık bir bölgesindeki tek odalı evinde, gecesini gündüzünü hasta yatağında geçiren Luis Alberto Jiménez'in, evinden çok uzaktaki Florida'da kendisi etrafında devasa bir hukuk savaşının yaşandığından haberi yok.

New York Times gazetesi, 35 yaşındaki Jimenez'in, Amerikan develetinin iki dev sistemi olan göçmenlik ve sağlık sistemlerini karşı karşıya gelmesine sebep olan hikayesini sayfalarına taşıdı. Jimenez, 8 yıl önce bahçıvanlık yaptığı Florida'nın Stuart şehrinde, sarhoş bir Floridalının kullandığı arabanın altında kalınca ağır yaralandı. Yerel bir hastane kendisinin hayatını kurtardı. Ancak, daha sonra gereken 1,5 milyon dolarlık tedaviyi yapacak rehabilitasyon merkezlerinin hiçbiri, sigortasız hastayı kabul etmek istemeyince, Jimenez yıllarca hastane koğuşunda kaldı. Bundan sonra hastanenin yaptığı bir girişim, bu dramı ülke çapında bir soruna dönüştürdü.

Mahkemeye başvuran Martin Memorial hastanesi, bir karar aldırarak Jimenez'i sınırdışı etti. Hastane bunun için 30 bin dolara bir ambulans uçak kiraladı ve ayakaları olmayan Jimenez'i Guatemala'ya evine yolladı. Ancak bölge mahkemesinin bu kararı 2004 yılında Federal bölge mahkemesince, sınırdışı kararının federal mahkemelere ait bir yetki olduğu gerekçesiyle bozuldu. Kazada ayaklarını kaybeden ve geçirdiği ciddi beyin hasarı sebebiyle Amerika günlerini hatırlamayan Jimenez, Guetamala'daki fakir evinde görmesi gereken hiçbir tedaviyi görmeden ölüme yaklaşıyor. Bu durum tıp ve hukuk çevrelerinnde büyük tartışmaya sebep oluyor. Pennsylvania Üniversitesi Hastanesi doktorlarından Steven Larson, "Hastayı, tedavi imkanı olmayan fakir ülkeye sınırdışı etmenin, ölüm cezası olduğunu" savunuyor.

Hastane yönetimi ise, hastayı kabul edecek hiçbir rehabilitasyon merkezi bulamadıklarını belirterek, zaten hastane odasında tutmanın dışında birşey yapamadıklarını ifade ediyor. Jimenez, tek örnek değil. Hastaneler, her yıl yüzlerce kaçak göçmeni, göçmenlik yasalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle değil, astronomik hastane masraflarını karşılayacak sigortaları olmaması sebebiyle ülkesine iade ediyor. Arizona'nın Tucson şehrinde Amerikan vatandaşı olan hasta bir bebeğin geçen yıl anne ve babası kaçak göçmen olduğu için Meksika'ya göndermek iseyen hastane büyük tartışmaya sebep olmuştu. Avukatın ihbarıyla polis, uçağı havalanında engelleyerek, bebeğin gönderilmesine son dakikada engel olmuştu.