Kaçak göçmenlerle mücadelede yeni bir pilot programı devreye sokan Amerikan yönetimi, bu yeni program sayesinde haklarında sınır dışı edilme kararı bulunan 457 bin kaçak göçmeni, sınır dışı etmeye hazırlanıyor.

Program, pilot olarak 5 Ağustos ile 22 Ağustos arasında Chicago’nun Santa Ana şehrinde, Kaliforniya’nın San Diego şehrinde, Phoenix ve Charlotte’a uygulanacak. Programın başarı olması durumunda, pilot uygulama diğer şehirlere de yayılacak.

Program gereği, herhangi bir suç işlememiş, haklarında sınır dışı edilme kararı bulunan kaçak göçmenler, Göçmen Bürosu yetkilileriyle temas kuracaklar. Bu kişilere, işlerini düzene koymaları, birikimlerini bir araya getirmeleri, aileleri ve çocuklarıyla ilgili gereki ayarlamaları için 90 gün süre tanınacak.

Bu 90 gün içinde, kaçak göçmenler ya düzenli olarak telefonla Büro’ya bilgi verecek ya da elektronik bileklik takacaklar. Uçak biletini ödemeyecek durumda olanlara ücretsiz bilet de sağlanacak.

Amerikan yönetimi yeni programdan umutlu ama ülkede yaşayan yabancılar bir hayli tedirgin. Kaçak göçmenlerin haklarını savunan avukatlar, pilot programın, hukukun sınırlarını zorlayarak gereksiz yere ailelerin hayatını rahatsız edeceğini savunuyor.

Kaçak Göçmenlerle Mücadele ofisinin ülke genelinde kaçakları arayan 90 operasyon timi var. ICE sözcüsü Gail Montenegro, bunun, her gün evlerine yetkililerin gelip kendilerini alacağı korkusunu yaşayan kaçak göçmenler için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Ancak özellikle göçmenler konusunda kapsamlı bir reform bekeyen gruplar, bu düzenlemeden bir hayli rahatsız. Onlar, kalıcı bir reform yerine geçici bir formül bulunmasına tepki gösteriyorlar.

Illinois Göçmen Mülteci Hakları Koalisyonu direktörü Josh Hoyt: “Bu, çözüm yerine halkla ilişkilere yaslanan tamamen aptalca bir fikir. Kaçak göçmenlerden, kendi ailelerini mahveden bazı şiddetli eylemlere karşı, suratlarına mutlu bir ifade takınmaları isteniyor.” yorumunda bulundu. Bir süre önce sınır dışı edildiği halde ülkesine dönmeyen ve Humboldt Park kilisesine sığınan 29 yaşındaki Meksikalı kaçak göçmen Flor Crisostomo, “Sınır dışı edilmek için teslim olur musun?” sorusuna gülerek cevap verdi.

Meksika’daki ailesine para gönderdiğini ve onların yaşamlarını bu şekilde idame ettirdiğini söyleyen Crisostomo, bu teklifi kabul etmenin, Meksika’daki aileleri kendi kaderine terk etmek anlamına geldiğini söyledi.

TURKISHNY.COM