ABD Göçmen Bürosu, uzun süredir Amerikan yönetiminin başını ağrıtan bir problemin çözümü için yeni bir taktik denemeye hazırlanıyor.

Mahkeme tarafından haklarında "sınır dışı edilme" kararı çıkarılan kaçak göçmenleri bir türlü yakalayamayan polis, kaçakların kendi rızaları ile teslim olmaları halinde onlara para ödeyecek.

Yeni uygulama Ağustos ayının ilk üç haftasında uygulamaya konacak. Teslim olan kaçaklara para yardımının yanı sıra, ülkeden ayrılmadan önce işlerini yoluna koymaları için 90 güne kadar süre de tanınanacak.

Ülkeden ayrılmaya gücü yetmeyenlere mali destek sağlanacak. Ayrıca teslim olan kaçak göçmenlerin, ülkeden ayrılacakları güne kadar gözaltı merkezlerinde tutulmaması da sağlanacak.

Sınır dışı edilecek bu kişilerin, ülkeye yasal yollardan geri dönmeleri halinde kullanmaları için, onlara özel bir kayıt belgesi de hazırlanacak.

Program ilk olarak, Santa Ana, California; San Diego, California; Chicago, Illinois; Charlotte, Kuzey Carolina; ve Phoenix, Arizona'da 1 Ağustos-22 Ağustos tarihleri arasında pilot olarak uygulanacak.

Şu anda ABD'de 500 bin kaçak göçmenin bulunduğu sanılıyor. Programa kaç kişinin başvuracağı ise şimdilik meçhul. Geçen yıl, Amerikan yönetimi, geleneksel yöntemleri kullanarak; yani polis araması yoluyla ya da tesadüfen kaçakların polisle karşılaşmaları sayesinde tam 300 bin kaçak göçmeni sınır dışı etti.

Göçmen haklarını savunan gruplar, bu yeni yöntemin işe yaramayacağını düşünüyor. Ulusal Göçmenlik Forumu yetkilisi Douglas Rivlin, "Yeni uygulamanın kaçak göçmenler açısından bir avantajının bulunmadığını, birçok kaçağın, kendileri hakkında sınır dışı edilme kararının bulunduğunu bile bilmediğini" söyledi.

Yeni uygulama, Amerikan yönetiminin son yıllarda kaçak göçmenlere kötü muamelemede bulunması ve gözaltı merkezlerindeki şartların çok kötü olduğu yönündeki eleştirilerin ardından gündeme geldi.

Bu yeni program kapsamında, Göçmen Bürosu, kaçak göçmenlerin arayabileceği ücretsiz bir telefon hattı da kuracak. Böylece ülkeden ayrılmak isteyenler, Göçmen Bürosu yetkilileriyle görüşebilecekler. Her bir kaçak göçmenin durumu, ayrı ayrı ele alınacak ve bu kişilerin ne kadar süre daha ABD'de kalabilecekleri kendilerine anlatılacak. Göçmen Bürosu ayrıca kaçakların kişisel bilgilerini ve parmak izini alacak. Ülke için bir tehdit oluşturmayan, suça bulaşmamış kişilee, ABD'den ayrılmaları için 90 günlük süre verilecek.

Kaçak göçmenin, hava ya da karayoluyla ülkeden ayrıldığının tespiti için bir memur görevlendirilecek. Memur, kaçağa son sınır noktasına kadar eşlik edecek. Yeni uygulama, haklarında sınır dışı edilme kararı bulunmayan kaçak göçmenlere uygulanmayacak.

TURKISHNY.COM