ABD'nin en büyük problemlerinden biri, kaçak göçmenler. Ülkede kaçak göçmenlerle ilgili yapılan son çalışmalardan biri, yasal tedbirlerin arttırılmasının ardından kaçak göçmen sayısının azalmaya başladığını ortaya koydu.

Washington merkezli Göçmen Araştırmaları Merkezi, ülkedeki kaçak göçmen sayısını tespit için bir çalışma yaptı. Araştırmaya göre, eğitim seviyesi düşük, çalışabilecek yaşta, tahminen 18-40 yaşları arasında, en fazla lise diplomasına sahip, Hispanik kaçak göçmenlerin sayısı 2007 yılının Ağustos ayından bu yana yüzde 10'luk bir düşüş gösterdi. Tahmini göçmen sayısı 830 bin olarak öngörülüyor.

Daha önceki araştırmalar, eğitim seviyesi düşük yabancıların ülkedeki sayısının arttığını gösteriyordu. Geçen yıl, Kongre, belgesi olmayan göçmenlere oturma izni veren düzenlemeyi iptal etti. Araştırmayı yapanlar, Kongre kararının kaçak göçmen sayısındaki düşüşte etkili olduğunu belirtiyor.

Aynı dönemde, daha eğitimli ya da Hispanik olmayan yabancı sayısı arttı ya da en azından sabit kaldı.

Araştırmayı yürüten uzmanlardan biri olan Steven A.Camarota, araştırmayı 'Bulguların, daha güçlü yasal düzenlemelerin, kaçak göçmen sayısını azalttığını ortaya koyduğunu' düşünüyor.

Camarota, bazı insanlarda çok uzun süre ülkede kalan kaçak göçmenleri, ABD'den sınır dışı etmenin mümkün olmadığı yönünde bir kanaat oluştuğunu, ancak araştırma sonuçlarının bu kanaatinin yanlışlığını ortaya koyduğunu belirtti.

Araştırma sonuçları tartışmaya açık çünkü ABD'deki kaçak göçmenlerin sayısını tam olarak tespit etmek şimdiye kadar mümkün olmadı. Kaçak göçmenler, yasal yollardan ülkeye girmedikleri için, tespit edilemiyor. Bu tür araştırmalarda farklı yöntemler kullanılıyor. Bu yöntemlerden biri şöyle; önce ülkede yaşayan yabancılara verilen viza, oturma ve çalışma izinleri sayılır, sonra da bu sayı, nüfus sayımında kendisini 'yabancı' olarak bildiren kişilerin sayısından çıkarılıyor. Aradaki fark, kaçak göçmen sayısı olarak kaydediliyor.

Son araştırmayı yürüten Camarota ve Karen Jensenius, farklı bir hesaplama yöntemi kullanmış. Onların hesaplamalarına göre 2007 yılı Ağustos ayından, 2008 yılı Mayıs ayına kadar, kaçak göçmenlerin sayısı 12,49 milyondan 11,17 milyona düştü.

TURKISHNY.COM