AB-ABD arasında yaşanan vize gerilimi Washington’un yeni uygulamasıyla daha da artıyor. Artık ABD’ye giden AB vatandaşları temiz káğıdı ile sağlık raporu da göstermek zorunda.

ABD-AB hattında seyahat kısıtlamaları nedeniyle süren gerginlik tırmanıyor. Daha önce 15 AB üyesinden vize istemeyen ABD, 1 Ağustos’ta resmen açıklayacağı Elektronik Seyahat Yetkisi Sistemi ile tüm birlik vatandaşlarından dolduracakları formlarda kimlik bilgilerinin yanı sıra adli sicil durumları, fiziksel ve ruhsal sağlık kayıtları ile uyuşturucu kullanıp kullanmadıklarını ibraz etmelerini isteyecek.

VİZE’NİN YENİ İSMİ

Amerikalı yetkililer, Elektronik Seyahat Yetkisi Sistemi’nin vize anlamına gelmeyeceğini söyleseler de, ileride bu sistemin vize başvurusunda olduğu gibi ücretlendirilebileceğini belirtiyorlar. AB üyeleri dışında 12 ülkeye daha uygulanılacak yeni sistem 12 Ocak 2009’dan itibaren zorunlu hale getirilecek. ABD, Slovenya haricinde 2004 yılından beri birliğe üye olan ülkelere ve Yunanistan’a vize uygulamasını sürdürüyor.

AB’NİN TEHDİDİ GERİ TEPTİ

Brüksel’in geçen hafta Washington’a ilettiği AB üyelerine vize uygulamasından vazgeçmezse Amerikalı diplomat ve askerlerden gelecek yıl vize isteyeceği tehdidi geri tepti. ABD’nin vizeye benzer bir sistemi tüm birlik üyelerine genişletmesi üzerine AB yetkilileri tüm Amerikalılardan vize istenebileceği uyarısında bulundular.