Amerika'da kaçak göçmenlere yönelik baskınların ardı arkası kesilmiyor. Iowa'nın kuzeyinde yapılan baskınlarla güvenlik görevlileri 400 civarında kaçak göçmeni yakaladı. Güvenlik güçlerinin kaçak göçmenlere yönelik düzenlediği baskınlar ise tepki çekmeye devam ediyor.

Iowa'nın kuzeyinde bulunan Postville yerleşim biriminde güvenlik birimlerinin düzenlediği baskın ile ülke genelinde yakalanmış en büyük kaçak göçmen operasyonu gerçekleştirildi. Son operasyonla 400 civarında kaçak göçmen tutuklanırken bunun bugüne kadarki en büyük operasyon olduğu ifade edildi.

Kaçak göçmenlerin yakalanarak ülke dışı edilmesine karşı çıkan insan hakları savunucuları ve işyeri sahipleri, bu kimselerin zor şartlar altında çalıştığına ve Amerikalıların yapmadıkları işlerde istihdam edildiklerine dikkat çekti. Amerika'nın en büyük kosher et paketleme işyerine Cumartesi günü yapılan baskınla tutuklanan göçmenlerin üç saat sorgulamadan geçirilmeleri Kongre üyesi bazı vekillerin de tepkisine neden oldu. Baskınlar göçmen ofisi ile İç Güvenlik Bakanlığı'na işverenlerin eleştirisini daha da sertleştirdi. Bir çok işyeri sahibi operasyonların çok katı şekilde ve artarak devam etmesinin ekonomiye ciddi zarar vereceği uyarısında bulundu. Ayrıca işyeri sahipleri operasyonların giderek daha katı şekilde yapılmasının da insan haklarını ihlal ettiği görüşünü savundu.

Postville Belediye Başkanı Robert Penrod'un Associated Press ajansına verdiği mülakatta, kaçak göçmen baskınlarının ülke sorunlarını çözmede çare olmadığını dile getirdi. Başkan, Washington'u böyle katı uygulamalardan vazgeçmeye çağırırken baskınların toplumun ve ekonominin sorunlarını çözmede çıkış yolu olmadığı hususunu dile getirdi.

(cihan)