ABD’de göçmenlere yönelik şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. Pensilvanya’nın kuzeyindeki küçük bir madenci kasabasında meydana gelen olayda, üç beyaz genç, kaçak yollardan ABD’ye giren Meksikalı bir göçmen işçiyi ölesiye dövdü.

12 Temmuz’da Luis Ramirez adlı göçmene saldıran gençlerden 16 yaşındaki Brandon J.Piekarsky ile 17 yaşındaki Colin J.Walsh, cinayet ve etnik temele dayalı saldırı suçlamalarıyla yargılanacak.

18 yaşındaki Derrick M.Donchak ise darp, etnik temele dayalı saldırı ve diğer suçlardan hâkim önüne çıkacak. Saldırgan gençlerin üçü de olayın meydana geldiği Shenandoah kasabasında yaşıyor.

Bölge polisinin verdiği bilgiye göre, 25 yaşındaki Ramirez, lise futbol takımı oyuncusu olduğu belirlenen gençlerle önce şiddetli bir tartışmaya girdi. Daha sonra üç genç, Meksikalı göçmeni öldüresiye dövdü. Gençler kavga sırasında Ramirez’e etnik temele dayalı küfürler ettiler. Schuylkill Bölge Savcısı James Goodman; “İşlenen bu suçun ardından bir genç hayatını kaybetti. Birçok başka insanın ise hayatı mahvoldu, ayrıca Shenandoah sokaklarında birçok farklı etnik grup arasında tansiyon bir hayli yükseldi” değerlendirmesinde bulundu.

Bölge Savcısı, davanın açıldığını, son kararı yargıçların vereceğini söyledi.

Polis, kavgaya altı gencin karıştığını, kavga sonunda Ramirez’in ağzından köpükler saçarak yere yığıldığını açıkladı. Kavgada ağır yaralanan Meksikalı genç, 14 Temmuz’da hayatını kaybetti.

Shenandoah’da büyüyen beyaz bir genç kadın olan kurbanın 24 yaşındaki nişanlısı Crystal Dillman, Ramirez’in sık sık “Pis Meksikalı” şeklinde hakaretlere maruz kaldığını ve Meksika’ya dönmekten bahsettiğini anlattı.

Dillman; “Bu kasabadan mümkün olduğunca hızlı ayrılmak istiyorum. Korktuğumdan değil. Sadece çocuklarımın, babalarının uğraştığı problemleri görmesini istemiyorum” dedi.

Tutuklu bulunan zanlılar Piekarsky ve Walsh’ın kefaletle serbest bırakılma hakları bulunmuyor. Donchak ise 75 bin dolar kefaletle serbest kalabilecek.

Piekarsky ve Walsh’ın avukatları ise müvekkillerinin suçsuz olduğunu ve ortada cinayetle suçlanmayı gerektirecek kanıtlar olmadığını öne sürdü. Avukatlar ayrıca halen yetişkin statüsünde yargılanmayı bekleyen zanlıların, çocuk suçlarına bakan mahkemelerde yargılanması için girişimde bulunacaklarını açıkladı.