ABD Göçmen Bürosu Ajanları, Çarşamba günü kuzey Ohio’daki sekiz Meksika lokantasına baskın düzenledi. Federal yetkililer, kaçak göçmenlere karşı gerçekleştirilen operasyonun bir parçası olarak yapılan baskında 58 işçinin tutuklandığını açıkladı.

Ohio Göçmen Bürosu yetkililerinin açıklamalarına göre; baskında tutuklananların tamamı, Meksika vatandaşıydı ve Casa Fiesta adlı Meksika Restoran Zincirlerinin Ashland, Fremont, Norwalk, Oberlin, Oregon, Sandusky, Vermillion ve Youngstown’daki şubelerinde çalışıyordu.

Polis, baskın için bir yıldır soruşturma yürütüyordu. Tutuklanan 58 kişiden 54’ü erkek. 4 kadından 3’ü, şartlı olarak salıverildi. Bu kadınlar, federal kaçakçılık suçlarına bakan bir yargıç önüne çıkacaklar. Yargıç, kadınların, ABD’de ikamete haklarının bulunup bulunmadığına karar verecek.

Baskın, kaçak göçmen çalıştıran işyerlerine yönelik son operasyonların bir parçasıydı. Mayıs ayında, Göçmen Bürosu, Iowa, Postville’deki Agriprocessors A.Ş. adlı koşer et üretim tesislerine yaptığı baskında 300’den fazla işçiyi tutukladı.

2007 yılının Ağustos ayında, Cincinnati yakınlarındaki Koch Gıda Tavuk Üretim Merkezinde çalışan yüzlerce işçi de gözaltına alınmıştı. Aralık 2006’da ise Swift& Co et üretim firmasının altı eyalette bulunan tesislerine yapılan baskında yüzlerce işçi gözaltına alınmıştı.

Göçmen Bürosu yetkilileri, Ekim 2007 yılından bu yana çeşitli işyerlerine yapılan baskınlarda 949 kişinin tutuklandığını bildirdi. Tutuklananlar arasındaki 105 kişi içinde, işyeri sahipleri, yöneticiler, ara yöneticiler, insan kaynakları çalışanları da bulunuyor. Bu kişiler, ülkeye kaçak yollardan giren yabancıları işe almak, kaçakçılık ve bunun gibi onlarca suçtan yargılanacak.

ABD’de halen 12 milyon kaçak göçmen yaşıyor. Kaçak işçilerle mücadele, ABD’nin son yıllardaki en önemli ulusal problemlerinden biri olarak görülüyor.

TURKISHNY.COM