Amerika'da federal yönetimin Kanada ve Meksika da dahil, yurt dışına giriş çıkışlarda pasaport bulundurma zorunluluğu getiren düzenlemeleri en çok sınır eyaletlerini endişelendiriyor.

Söz konusu eyaletler, 1 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girecek düzenlemeye karşı çare arıyor. Ekonomileri ve ilişkileri olumsuz etkilenen sınır eyaletleri sakinlerine özel sürücü ehliyetleri düzenleyerek, bu tür ehliyeti olanların pasaportsuz Kanada ya da Meksika'ya giriş çıkış yapabilmesine imkan veriyor.

Bu konudaki ilk adımı Şubat ayında Kanada sınırındaki Washington eyaleti atmıştı. Bu tür ehliyete başvuranlardan, ehliyet için talep edilen belgelere ek olarak ABD vatandaşı olduklarını ispatlamaları isteniyor. Geçen süre içinde 21 bin eyalet sakini bu tür ehliyetlerden edindi. New York ve Vermont eyaletleri benzeri düzenlemeler için harekete geçti. Her iki eyaletin sakinleri de 2-3 ay içinde ehliyetle Kanada'ya geçme hakkına sahip olacak.

Kanada sınırındaki bir başka eyalet olan Michigan eyaleti de bu konuda çalışmalara başladı. Meksika sınırındaki Arizona eyaletinde de vali Janet Napolitano Meksika'ya pasaportsuz geçişe imkan verecek özel sürücü ehliyeti teklifinde bulundu. Yaklaşık 500 bin sakini Kanada - ABD arasında ticaret ve işlerle geçinen New York eyaleti de 16 Eylül gününden itibaren özel ehliyet vermeye başlayacak.

(Cihan)