Fatih Üniversitesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan "Kristal Klaket Kısa Film Yarışması"nın büyük ödülü, New York Film Akademisi'nde (NYFA) altı haftalık sinema eğitimi olacak.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi toplayan Kristal Klaket Kısa Film Yarışması için başvurular başladı. Kısa film sektörüne katkı sağlamayı amaçlayan yarışmada birinci seçilecek eserin sahibi, Fatih Üniversitesi tarafından New York Film Akademisi'nde (NYFA) altı haftalık sinema eğitimi ile ödüllendirilecek. Geçen yıl birinci seçilen filme 2007 dolar para ödülünün verildiği yarışmada bu yıl ödüllerin niteliği ve miktarı da yeniden belirlendi. Buna göre, yarışmanın ikincisine 3 bin, üçüncüsüne ise 2 bin YTL para ödülü verilecek. Ayrıca, jürinin belirleyeceği 5 filmin yönetmeni de 500'er YTL Jüri Özel Ödülü kazanacak.

Yarışmayla ilgili açıklama yapan Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Borat, sanata ve genç sanatçı adaylarına destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi. Borat, Kristal Klaket Kısa Film Yarışması'nın Fatih Üniversitesi'nin önem verdiği kültür sanat etkinlikleri arasında olduğunu dile getirdi. Genç yönetmen adaylarının çalışmalarına katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Prof. Borat, "Geçen yıl gerek medya gerekse sanat camiasından olumlu tepkilerle karşılanan yarışmamızın ikincisi için çok güzel gelişmeler sağlandı. Örneğin dünyadaki sayılı sinema okullarından New York Film Academy ile işbirliğine gittik. Yarışmayı kazanan genç yönetmeni, altı haftalık bir sinema eğitimi için New York'a gönderiyoruz" diye konuştu.

Kristal Klaket Kısa Film Yarışması Proje Koordinatörü Faruk Keysan ise, 2007'de ilkini düzenledikleri etkinliğe geniş bir katılımın olduğunu söyleyerek, bu yıl dereceye girecek eserlere verilecek cazip ödüllerin ve tanıtımın, yarışmaya katılacak eser sayısını bir hayli artıracağını umduğunu belirtti. Geçen yıl yarışmaya toplam 146 eserin katıldığını kaydeden Keysan, "Bu yıl, bu rakamın çok çok üzerinde bir katılım bekliyoruz. Kısa filmcilerin eserlerini kıyasıya yarıştıracağı Kristal Klaket'te yine konu sınırlaması yok. Amatör ya da profesyonel sinema tutkunları, hiçbir ticari kaygı gütmeden, anlatmak istedikleri şeyi istedikleri biçimde anlatacak ve özünde sadece 'sinema' için yarışacaklar" dedi.

Kristal Klaket Kısa Film Yarışması'nda 2006 yılından itibaren çekilmiş ve süresi 20 dakikayı geçmeyen DVD formatında filmler yarışacak. Tür ya da konu kısıtlamasının olmadığı yarışma için son başvuru 20 Ekim 2008. İhsan Kabil, Ömer Lütfü Mete, Mustafa Şevki Doğan, Beste Bereket ve Olkan Özyurt'tan oluşan jüri üyelerinin değerlendireceği yarışmanın sonuçları 20 Kasım 2008'de açıklanacak. Başvuru ve yarışmayla ilgili her türlü bilgi, www.kristalklaket.com adresinden temin edilebilecek.