Federal yetkililerin Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, 20’den fazla yasadışı göçmeni taşıyan aracın Meksikalı sürücüsü kaçakçılık suçundan göz altına alındı. Göçmenleri taşıyan araç şarampole yuvarlanmış ve 6 göçmen kazada yaşamını yitirmişti.

Göçmen ve Gümrük Bürosu dedektiflerinden Lauren Mack’ın belirttiğine göre kaza Cuma günü San Diego’nun 125 mil doğusundaki Westmorland’da meydana geldi.

Kaliforniya Otoyol Polisinin ifadesine göre GMC marka pikap virajı alamayarak kanala uçmuş. Ölenler arasında 8 yaşında bir çocuk ve ailesi de var. Aynı aileden 12 yaşında bir kız çocuğunun kurtulduğu da gelen bilgiler arasında.

Brawley yakınlarında bir motelde tutuklanan şüphelinin bu güne dek sekiz defa sınır polisi tarafından tutuklanmış olduğunu belirten Mack, şüphelinin yetişkin olmadığını ve adının saklı tutulduğunu söylüyor.

Şahitlerin ifadesine göre sürücü GMC marka pikabına Meksikalı oldukları tahmin edilen 22 göçmeni sığdırmış. Calexico’daki Meksika konsolosluğu sayının 19 olduğunu ifade ediyor.

Beş yolcunun Meksika’ya döndüğünü, dördünün hastaneye kaldırıldığını, üçünün şahit statüsüyle alıkonulduğunu belirten Mack, diğerlerinin olay sonrasında kaçtığını söylüyor.

Brawley’deki Pioneers Memorial Hospital’da müşahede altına alınan dört Meksikalının durumlarının ağır olmadığı belirtiliyor.

Yolcuların ifadesine göre araç, ABD sınırını Arizona eyalet sınırına yakın Andrade mahallinden geçmiş. Westmorland polisinin takibe aldığı aracın yaşanan kovalamaca sonrasında kaza yaptığı bildiriliyor.

TURKISHNY.COM