ABD İçişleri Bakanlığı ve İç güvenlik Dairesi, cüzdana sığabilecek kart tipi yeni ABD pasaportlarının üretiminin ve dağıtımının sürdüğünü bildirdi. Kart tipi pasaportlar kara ve deniz yolları üzerinden ABD-Meksika, Kanada, Karayipler ve Bermuda yolculuklarında kullanılabilecek ancak uluslararası havayolu seyahatlerinde geçerli olmayacak.

Şubat’ın 1’inden itibaren dağıtılacak

ya başlanan pasaport kartlarına 350.000’den fazla başvuru yapıldığı bildiriliyor. 7.600’den fazlası posta yoluyla dağıtıma verilen pasaport kartı için başvurular Eylül ayının 30’una kadar sürecek. İlk dağıtımın tamamlanması sonrasında pasaport kartı işlemleri geleneksel pasaportla aynı süre içinde – azami dört hafta– yapılacak. Ağustos ortasından itibaren, pasaport işlemleri on-line olarak takip edilebilecek.

Yeni pasaport kartları, sınır bölgelerinde yaşayan Amerikalılara seyahat kolaylığı getirmek amacıyla tasarlandı. Üzerinde çip bulunan kartlar, uzun dalga radyo frekansı sayesinde kimlik tespiti yapılmasını sağlıyor. Kullanılan teknoloji, sınır güvenlik yetkilileri ve gümrük memurlarının merkezi veritabanında saklanan fotoğraf ve diğer biyografik bilgilere güvenli ağ üzerinden erişimine olanak tanıyor ve yolcular güvenlik noktasına ulaşmadan önce bilgilerin aktarılmasını temin ederek kontrol işlemlerini hızlandırıyor. Kişisel bilgilerin korunması amacıyla, çip üzerinde herhangi bir bilgi saklanmıyor; çipin üzerinde bulunan tanıtıcı sayı, merkezi veritabanındaki bilgilerle eşleştiriliyor.

Haziran 2009 itibarıyla kara veya deniz gümrük kapılarından Birleşik Devletlere giriş yapan kişilerden vatandaşlık ve kimlik bilgilerini belgelendirme kapasitesinde tek bir Batı Yarıküre Seyahat Belgesi bulundurmaları istenecek. Başka bir deyişle geleneksel pasaport veya pasaport kartı ibrazı zorunlu olacak.

ABD İçişleri Bakanlığı adına L-1 Identity Solutions tarafından üretilen kartlar, Unisys Corp üretimi RFID tarayıcılarıyla okunacak. Unisys Corp, İç Güvenlik Dairesinin diğer sistemlerini de tedarik eden firma.

TURKISHNY.COM