Amerika'da yaşayan Türklerin, ikinci kuşaklarla ilgili Türkçeyi konuşma ve öğrenme kaygıları Türk-Amerikan Televizyonuna konu oldu.

TAT, sözkonusu programla Amerika'daki Türk anne ve babalara çocuklarına kendi kültürlerini, dillerini nasıl öğretecekleri konusunda yardımcı olmaya çalışıyor. TAT'ın programın saati ve içeriği ile ilgili açıklaması şöyle:

"Türkiye dışında yaşayan bütün Türkler’in en önemli sorunlarından biri, belki de birincisi bu.

Amerika'da yaşayan Türk ailelerin bir çoğu da çocuklarının ana dillerini ve kültürlerini unutmalarından kaygı duyuyor. Çünkü sadece Amerika'da doğanlar değil Türkiye'den gelmiş olan çocuklar da bir süre sonra anadil olarak İngilizce'yi kullanmaya başlıyorlar. Eğer aksi yönde çaba gösterilmezse, Türkçe, aksanlı olarak konuşulan ikinci dil durumuna düşüyor.

Peki neler yapılabilir? Türk-Amerikan çocuklarına Türkçe eğitim veren kurumlar var mı? Anne babalara bu konuda düşen görevler neler? Öğretmenler bu konuda neler yapılmasını öneriyorlar?

Türk-Amerikan Televizyonu (TAT), yeni bölümünde (Bölüm 13), bu çok önemli sorulara yanıt arıyor. Başkent Washington ve civarındaki eyaletlerde yaşayan Türk ailelerin çocuklarına Türkçe eğitim veren ATA-DC Derneği'ne bağlı Atatürk Okulu'nu ziyaret eden TAT, okul yöneticilerinin yanısıra öğretmenler, öğrenciler ve velilerle görüştü.

Türkçe'nin öğrenilmesi ve anadil olarak korunmasının öneminde birleşen veliler, Atatürk Okulu'nun benzer durumdaki çocukları ve ailelerini buluşturan bir platform olarak da çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini belirtiyorlar. Sosyal bir çevre içinde Türkçe'yi kullanma şansı elde eden çocuklar, ayrıca, Türk tarihi ve gelenekleri hakkında da bilgiler alıyorlar. Kendi çocuklarının Türkçe konusunda yaşadıkları sorunları anlatan veliler kadar, bizzat çocuklar ve öğretmenlerin ağzından da konu kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.

Okulda uygulanan müfredatın ayrıntılarından ve sınıfta yapılan temsili derslerden renkli görüntülerin de yer aldığı program, Amerikada yaşayan bütün anne babalar, hatta çocuklar için kaçırılmaması gereken nitelikte.

Hürriyet Ök'un yapımcılığını üstlendiği programı İbrahim Türk ve Özge Övün Sert hazırlıyor. Washington DC ve çevresindeki Maryland, Virginia eyaletlerinde kablodan yayın yapan Türk-Amerikan Televizyonu (TAT) hakkında daha fazla bilgi almak ve program arşivini online izlemek için turkishamericanhour.org adresini ziyaret edebilirsiniz."

TURKISHNY.COM