Kanada'da yaz aylarında gelenekselleşen Türk festivallerinin bir yenisi Calgary'de düzenlendi. Kanada-Türkiye Dostluk Derneğinin öncülüğünde bu yıl ilki 8 Haziranda Hamilton şehrinde yapılan festivallerin ikincisi 5 Temmuzda Alberta eyaletinin Calgary şehrinde yapıldı.

Türk festivallerinin üçüncüsü, iki Ontario şehri olan Kitchener ve Waterloo'da ortaklaşa düzenlenecek.

Festivallerin ilk ikisinde Kanadalılar ve Türklerin gözdesi bu sene de döner, baklava ve gözleme oldu. Döner için iki saate yakın sıra bekleyen Türk ve Kanadalılar, Türk sucuğu, köftesi, mantı, gözleme ve börekten de satın aldılar. Festivaller boyunca Türk müziğinden eserler seslendirilirken, Türkler de Kanadalılarla halay çekip oynadılar.

KANADA'YA İLK DEFA MEHTER GELİYOR

Türk festivalleri hakkında AA muhabirine bilgi veren Organizasyon Komitesi Başkanı Mehmet Gül, Kanada'ya ilk defa Mehter Takımı getireceklerini açıkladı.

Gül, "Türkiye'nin en iyi mehter takımlarından biri olan Fatih Belediyesi Mehter Takımı, 20 kişilik bir ekiple Kanada'ya geliyor. Mehter Takımı, 2-3 Ağustosta Toronto'da olacak ve iki gün boyunca festivale renk katacak" dedi.

Dünyanın en uzun caddesi olarak kabul edilen Yonge Caddesi'nde, ABD'de her yıl yapılan Türk Yürüyüşüne benzer bir şekilde Mehter Takımı ile birlikte festivalin yapılacağı Dundas Square'a yürüyeceklerini söyleyen Gül, "Toronto, Kanada ve dünyanın önemli merkezlerinden biri. Bizim de en büyük organizasyonumuz Toronto'da olacak. 2-3 Ağustosta yapılacak Toronto Türk Festivalinde, Mehter Takımı da iki gün boyunca gösteri yapacak. Toronto Türk Festivalinde Çorum Belediyesi de bir stant açacak" dedi.

Öte yandan, Vancouver Türk Festivali 17 Temmuz ve Edmonton Türk Festivali 22-23 Ağustos günleri yapılacak.

(a.a)