Liseli gençler, yetişkin birer birey olduktan sonra, hiç vakit kaybetmeden kolları sıvadı. Bridge to Türkiye Fund (BTF) - New Jersey halkasının başlatmış olduğu Ana Sınıfı (U7 - Under Seven) projelerine katkıda bulunmak için yola çıkan üç genç olağanüstü çalışmaları sayesinde kendi gençlik köprülerini (Youth Bridge to Türkiye) kurdular.

Selen Altıok, Irmak Hatiboğlu ve Sinan Özdemir önce Princeton Üniversitesi’nin ‘ComUniversity Festivali’ne katılarak hem Türkiye’yi tanıttılar hem de Türkiye’deki çocuklara gönderilmek üzere yaptıkları satışlardan gelir sağladılar.

Aldıkları başarılı sonuçlarla yetinmeyen gençler, bir adım daha atarak, Princeton Montessori Middle School’a gittiler ve bu kez ortaokul öğrencilerine Türkiye’yi tanıttılar. Okul ziyaretleri sırasında öğrenciler ve okul görevlileri ile Festival deneyimlerini de paylaştılar. Princeton Montessori Middle School, Selen, Irmak ve Sinan’in ziyaretleri sonunda, gelecek sene için okul olarak U7 Projesinde çalışmaya söz verdiler.

Türkiye’den binlerce kilometre uzakta yetişen genç kuşaklar, Türkiye’yi tanıttı. Türkiye’deki çocuklar, bu defa abi ve ablalarından gelen desteğin sevincini yaşadılar, yaşayacaklar. ABD’deki bir okul gençlerin bu içten, yaratıcı ve coşkulu çalışmalarından o kadar etkilendi ki, onlar da Türkiye’deki çocuklara destek vermek için kendi projelerini planladılar. ABD’deki bir ortaokulun tüm öğrencileri şimdi Türkiye hakkında bilgi sahibiler ve Türkiye’nin gönüllü elçiler grubuna katıldılar.

”Günümüzde hemen hergün toplum çalışmalarına gönül verenlerin bizleri derinden etkileyen haberlerini alıyoruz” diyen BTF’nin U7 projeleri sorumlusu Sibel Karakuş söyle devam etti ”Selen, Irmak ve Sinan’ın çalışmaları kendine özgü bir anlam taşıyor. Bu gençler birçok kişinin ancak belli bir yaşa geldikten sonra düşünebildiği şeyleri şimdiden görebildiler, düşündüler. Sadece düşünmekle kalmayıp amaçları için canla başla çalıştılar. Kendi yaratıcı fikirlerine, iç dünyalarının güzelliğini, gençliklerinin verdiği heyecanı ve pırıl pırıl gülüşlerini katarak ortaya örnek olacak çalışmalar çıkardılar...”

Şimdi, Selen, Irmak ve Sinan, oluşturdukları Gençlik Köprüsünde (Youth Bridge to Turkey) daha birçok genci görmenin umudunu taşıyorlar. Youth Bridge to Türkiye'ye info@bridgetoturkey.org 'a mesaj gönderilerek ulaşılabilir.