Demokrat Parti başkan adayı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti başkan adayı John McCain, bir "Latino" organizasyonun toplantısında aynı gün kürsüye çıkarak, ülkede en hızlı büyüyen oy grubunun desteğini kazanmaya çalıştılar.

Her iki aday, Seçilmiş ve Atanmış Latino Yetkililer Ulusal Birliğinin yıllık konferansına (NALEO) katılarak birer konuşma yaptı. Ülkede göçmenlik konusuna en duyarlı oy kesimi olan Hispaniklere hitabında "Bir sınır eyaletinden geliyorum" diye konuşan Arizona Senatörü John McCain, "Bu sorunların hepsini çok iyi biliyorum. Sadece sınırların güvenliği konusu değil, ülkenin tıkanan göçmenlik sisteminin tüm sorunlarını çözmek önceliğim olacak." dedi. Aynı kürsüde McCain'den önce konuşan Obama ise, Cumhuriyetçi rakibini, göçmen reformuna verdiği destekten sapmakla suçladı. Obama, "Göçmen milleti olmamıza dayanan değerlerimizle, kanun devleti olmamızın prensiplerini yeniden uzlaştırmak benim en öncelikli konularımdan olacak" şeklinde konuştu.

NALEO'nun 700 üyesinin katıldığı toplantıda her iki aday da sıcak ilgi ve alkış gördü. McCain'in konuşması sırasında savaş karşıtı bir grubun sloganları, konuşmanın 4 kez kesilmesine sebep oldu. Obama'nın sahneye çıkması sırasında ise seyirciler uzun süre Obama ile beraber, Obama'nın resmi kampanya sloganı olan "Yes we can (evet başarabiliriz)"in İspanyolcası olan "Si, se puede" şeklinde tezahüratta bulundu. Amerikan siyasi literatüründe, Meksika, Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika'dan olan Amerikalılar "Latino" olarak adlandırılıyor. İspanyolca konuşulan ülkelerden gelen Latinolara ise Hispanik deniyor. AP Haber Ajansı - Yahoo News ortaklığıyla yapılan kamuoyu yoklamasına göre ABD'de sayısı 44 milyona ulaşan Hispaniklerin yüzde 47'si Barack Obama'yı, yüzde 22'si John McCain'i destekliyor. Yüzde 26 ise kararsız. Başkan Geroge Bush 2004 yılında Hispaniklerin yüzde 40'ının desteğini alarak, bu güne kadar en yüksek oranda Hispanik oyu alan Cumhuriyetçi başkan olmuştu. Demokrat aday Al Gore 2000 yılında Hispaniklerin yüzde 62'sinin oyunu alırken, John Kerry 2004 yılında yüzde 53'te kalmıştı.

‘Göçmen reformu konusunda değişmedim'

Obama ve McCain, her ikisi de 2006 ve 2007 yıllarında iki kez başarısızlıkla Kongre'de takılan kapsamlı göçmen reformunun sponsorları arasında yer aldılar. Cumhuriyetçi Başkan adayı John McCain, göçmen reformu konusunda, göçmen polisinin etkinliğini artırmak dışında bir şey yapıp yapmayacağını soran NALEO üyelerine, "Kapsamlı göçmen reformunun gerekliliğine benim için dün de, bugün de yarın da öncelikli konu olacak" dedi. McCain'in "Şunu anlamak zorundayız ki, içimizde 12 milyon kaçak göçmen yaşıyor ve onlar da Tanrının kulları" şeklindeki sözleri büyük alkış aldı.

Zamanus