Dünyanın sayılı bilim adamlarından sayılan, özellikle Biyokimya ve Biyofizik alanında duayen olarak kabul edilen Prof.Dr. Aziz Sancar, eşi ile birlikte kurduğu AGS Foundation (Aziz-Gwen Sancar Foundation) bünyesinde, 1 Milyon Dolar’ın üzerinde masraf ederek bir Türk Evi açtı.

1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde sekiz kardeşin 7.si olarak dünyaya gelen Prof. Aziz Sancar. İstanbul Üniversitesinden Tıp Doktoru olarak mezun olduktan sonra iki sene Mardin’in köylerinde doktorluk yaptı. Prof. Aziz Sancar ve kendisi gibi akademisyen olan eşi Gwen Hanım, 26 senedir North Carolina Üniversitesi Chapel Hill kampüsünde bilimsel araştırmalarını sürdürüyorlar. 2007 yılında Aziz ve Gwen Sancar (AGS) Vakfı’nin kuruluşu ile uzun yıllardır Türkiye ve Türklere yönelik çalışmalarında yeni bir sayfa açtılar.

Türkiye için, genç nesillerin gelişimi adına birşeyler yapmak yegane hedefi olmuş, tek dayanağı olan eşiyle birlikte tüm zorlukların üstesinden gelmişler. Birçok başarısı ve ödülü yine bu destek sayesinde kazandığını belirten Sancar 2007 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından yılın bilim adamı seçilerek, önemli bir ödüle layık görüldü. Bu ödülün getirdiği finansal kaynağı (1 Milyon Dolar ) eşiyle beraber kurduğu AGS Vakfı’na aktararak çok sonraları için düşündükleri bu projeyi için ilk adımı attılar.

Bütün hayatını bilime, Türkiye’ye ve ülkenin geleceği olan gençlere adayan Prof. Aziz Sancar, neden bu büyük fedakarlıkları yaptığını şu şekilde açıklıyor; “Bildiğiniz gibi “Vakıflar” bizim Türk kültürümüzün önemli temsilcileridir. Vakıfların amacı kendi kendilerini finanse ederek, şahısların emeği ile nesiller boyu varlıklarını sürdürmektir. İste, Türk Evinin de varlığının bizim yaşam süremizi aşarak, bu okul camiasının önemli bir parçası olarak devam etmesini arzuluyoruz. Bizlerden sonraki nesiller de, vakıf bünyesinde bu yuvayı devam ettirebilmeliler. Gwen ile böyle bir şey başlattık ama bu Türk Evi’nın esas sahipleri Türkiye’yi hep gönüllerinde taşıyacak olan genç nesiller. Diğer bir umudumuz da, bu tür girişimlerin başka Üniversite kampüslerinde de gerçekleşmesi ve daha nice Türk evleri görmek. Üniversite bünyesindeki Türk Evi, genç dimağlara Türkiye’yi tanıtma ve Türkiye hakkında doğru fikir sahibi olmalarına hizmet vermesi açısından da ayrıca çok önemli. “

PROF. DR. AZİZ SANCAR KURUCUSU OLDUĞU TÜRK EVİ’Nİ ANLATTI

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Röportajıni Okumak İçin Tıklayınız….

TURKISHNY.COM