Birleşik Devletlerin belli başlı kurumsal şirketlerinde yüksek ücretli pozisyonların Amerikalı başvuru sahipleri göz ardı edilerek göçmenlere verilmesine yardım ettiği gerekçesiyle ülkenin en büyük hukuk firmasına federal soruşturma açıldı.

Benzeri daha önce görülmemiş Çalışma Bakanlığı soruşturması, nitelikli yabancı işçilerin çalıştırılması çabalarının öncülüğünü yapan New York'ta yerleşik Fragomen, Del Rey, Bersen & Loewy firması üzerinde yoğunlaşıyor.

Firmanın, tüzel kişiliği olan müşterileri adına hazırladığı ve Çalışma Bakanlığı'nda değerlendirme aşamasında bulunan tüm çalışma izni başvuru dosyaları inceleme altına aldı.

Şirket yayınları ve ticari dergilere bakıldığında, Fragomen'nin müşteri portföyü kendi başına bir prestij unsuru: müşterileri arasında, General Electric Co., IBM Corp., Cisco Systems Inc., Intel Corp. ve Bank of America gibi devler var.

Soruşturma, firmanın hazırladığı başvuru dosyaları üzerinde yoğunlaşırken, müşterilere kadar uzanacağı konusunda henüz herhangi bir ipucu yok.

Çalışma Bakanlığına göre Fragomen, “görünüşte uygun ABD vatandaşı” işçi istihdam etmeden önce Fragomen danışmanlarıyla irtibata geçilmesi gerektiği konusunda müşterilerine yanıltıcı tavsiyelerde bulunmuş olabilir. Çalışma Bakanlığı'nın ilgili departmanından alınan bilgiye göre hukuk danışmanları göçmenlerin işe alınmasında izlenecek yasal prosedür konusunda tavsiyede bulunabilmesine karşın belli bir ABD vatandaşı işçinin uygun olmadığı konusunda telkinde bulunamaz.

Yapılan denetleme, sürekli çalışma izni ya da PERM diye bilinen belgelendirme süreci üzerinde yoğunlaşıyor. Şirketler bünyelerinde istihdam etmekte oldukları süreli vize sahibi göçmen işçilerin süresiz olarak istihdam edilebilmesi için bu belgeyi çıkarttırıyor. Şirketler, işçilerin, Birleşik Devletler vatandaşlığına ilk adım sayılan yeşil kart almasına da bu şekilde önayak oluyor. Ancak bu konumdaki bir işçinin işe alınmasından önce aynı işe uygun ABD vatandaşı bir işçinin aranmış ve bulanamamış olması gerekli.

“Müşterilerimize kimin işe alınması, kimin alınmaması gerektiği söylemeyiz” diyen danışmanlık firması, denetlemenin sona erdirilmesi için Çalışma Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduklarını söyledi.