Göçmenlere yönelik baskınlarda Amerikan vatandaşları da gözaltına alınıyorsa varın gerisini siz düşünün. Günün göçmen öyküsü doğu Houston'da bir fabrikaya yapılan baskında toplu olarak gözaltında alınan kağıtları eksik 170 şüpheli göçmenle ilgili.

Houston Kanalının kuzeyinde gerçekleşen işyeri baskınında Afrika, Güney Amerika Hindistan ve Pakistan gibi ülkelere kullanılmış çamaşır satan Action Rags USA adlı firmanın çalışanları, aynı firmanın web sitesinde yer alan habere göre gözaltına aldı. Göçmen bürosu ve gümrük yetkililerinden (ICE)alınan bilgiye göre şimdiye kadar yalnızca şirket çalışanları gözaltına alınmış olmasına karşın; şirketin işe alma konusundaki uygulamaları da soruşturma konusu olacak.

On kadın Action Rags USA'dan alınıp Federal Göçmen Bürosu dedektiflerince tevkif edilirken. Şimdiye kadar 16'sı serbest bırakılan çalışanlardan biri Amerikan vatandaşı diğerleri ise çalışma izni olan yasal göçmenler.

Tüm bunlar USA Today'de okuduğum benzer bir hikayeyi anımsatıyor bana. Van Nuys Calif'te, Micro Solutions Enterprises adılı firmaya gerçekleştirilen işyeri baskınında da yasadışı göçmen olduğundan şüphe edilen 138 kişi gözaltına alınırken şirketin mali müdürlüğü yürüten göçmen asıllı ABD vatandaşı Nitin Dhopade de sorgusuz sualsiz götürülmüş. Dhopade şimdi mesai arkadaşlarıyla birilikte federal hükümeti dava etmeye hazırlanıyor.

USA Today'de yer alan habere göre, Dhopade ırksal ayrımcılığa maruz kaldığını söylüyor. Bir ICE dedektifinin göçmen statüsünü ve İngilizce konuşma becerisini sorgulaması üzerine “cildimin rengi yüzünden” diyen çıkışan Dhopade “ çalıştığım ofiste benden başka vatandaş olduğunu kanıtlamak zorunda kalan kimse yok, vatandaş olduğunu kanıtlamak zorunda olmak bu ülkede bir hakarettir. Burası Amerika. Burada da böyle şey olursa vay halimize” şeklinde konuştu. Uzun sözün kısası, ABD vatandaşları ve sürekli çalışma izini olanların bile göçmenlere yönelik baskınlarda göz altına alınabiliyor.

Başka bir örnek önceleri Teksas'ta bir tavuk çiftliğinde çalışan Jusus Garcia'nın başına gelenler. ICE dedektifleri Garcia'yı kelepçeleyip 30 saatten çok gözaltında tutmuşlar ve herhangi bir suçlama da bulunmamışlar.

TURKISHNY.COM