Kongre'de kabul edilmeyen ve şu an aciliyet gerektiren meseleler arasında ele alınmayan göçmenlik meselesine eyalet yasa koyucuları kendi çözümlerini getirmeye çalışıyor.

Buna göre 44 eyalet, göçmenlikle ilgili tam 1.100 yasa tasarısına boğulmuş durumda. 26 eyalet, işçilerin denetlenmesi de dahil birçok konuda kendi yeni yasalarını uygulamaya başladı bile. Örneğin, Mississippi eyaleti, New Mexico'daki insan ticaretine karşı cezaları fazlasıyla katılaştırmış durumda.Bu yıl eyaletler toplam 44 yasa ve düzenlemeyi uygulamaya koydu.

Eyalet Düzenlemeleri Ulusal Konferansı tarafından yapılan bir çalışma, eyaletlerin, Başkan Bush tarafından Kongre'ye sunulan ve sonrasında reddedilen göçmenlik yasasına rağmen, kendi yasal düzenleme girişimlerinde bir yavaşlama eğilimi olmadığını ortaya koydu.

Uzmanlar, Ocak ayında yeni bir başkanın koltuğa oturmasına kadar göçmenlik yasa tasarısının Kongre'de gündeme gelme ihtimalinin zayıf olduğunu belirtiyor.

Üç aday Hillary Clinton, Barack Obama ve John McCain, daha önce Bush'un planının ana unsurlarını benimsemişti. Buna misafir işçi programı, belgesi olmayan işçilerin yasa çerçevesine oturtulması ve sıkılaştırılmış güvenlik önlemleri de dahil. Bununla birlikte, McCain aday olduğundan beri, konumunu yeniledi ve yasal düzenlemelerden önce sınırların güvenli hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

31 Mart itibariyle, 1.106 yasa tasarısı 44 eyalette gündeme geldi. Tasarılar içinde tartışmanın tüm boyutlarına rastlamak mümkün. Çünkü, göçmenlik yanlısı tasarılar olduğu gibi göçmenliği kısıtlamak isteyen tasarılar da mevcut.

Washington merkezli organizasyonun üyelirinden Dirk Hegen, "Her soruna uyan tek tip bir çözüm yok" diyor.

TURKISHNY.COM