Amerika'da son dönemde yeşil kart alabilmek amacıyla yapılan sahte evliliklere yönelik tutuklamaların sayısında belirgin bir artış yaşanıyor.

Federal yetkililer, 33 çifti sahte evlilik yaptıkları gerekçesiyle tutukladı.

Çok sayıda Doğu Avrupalı kadın, ABD'li denizcilerle aşk evliliği değil, Birleşik Devletler'de kalabilmek için anlaşmalı evlilik yapıyor. Mahkeme tutanaklarına göre, denizciler bu iş karşılığında hak etmedikleri parayı alıyorlardı.

Son günlerde, federal yetkililer, 8 eyalette 33 çifti tutukladı. Bu eyaletler arasında New York, Ohio, Pennsylvania, Georgia ve California bulunuyor. Çiftler sahte evlilikle suçlanıyor.

ABD'li yetkililer tarafından dün gözaltına alınan bir kadın, erkek arkadaşıyla birlikte bir apartman dairesinde yakalandı. Elleri kelepçelenen kadın polis arabasına bindirildi, kadın suçlamaları reddetti ve evlililiğinin yasadışı olmadığını savundu.

Donanma Kriminal Soruşturma Servisi (DKSS) yetkilileri, denizcilerin sahte evlilik işinde yer aldığını ve bunun donanmaya 500 bin dolar maliyet getirdiğini açıkladı. DKSS yetkilileri, bu hileye ortak olan grup çok az bir sayıda." yorumu yapıyor.

Norfolk'taki Donanma birimindeki denizciler, Virginia Plajındaki bar ve restaurantlarda kadınlarla buluşarak bu tür bir işe girişiyorlar. Bazı vakalarda, çiftler birkaç saatlik görüşmenin ardından evleniyor. Virgina Beach polis departmanı, "Kadınların denizcileri hedef alıp almadığını bilmiyorum ancak onlarla buluşup, arkadaş oluyor ve sözlü anlaşma yapıyorlar," açıklamasında bulundu.

Suçlamaya göre, denizciler sahte evlilikler karşısında binlerce dolarlık ücretler alıyor. Çoğu, Rusya, Ukrayna uyruklu olan kadınlar ülkede işçi ya da öğrenci vizesi ile bulunuyor.

TURKISHNY.COM