ABD'de Kongre'nin geçtiğimiz aylarda kapsamlı bir göçmenlik yasasını onaylamadaki başarısızlığı ülkeyi her geçen gün geriyor.

Ülke çapında göçmenler tarafından düzenlenen gösterilerilerle göçmen cephesindekiler haklarını elde etmeye çalışırken, öte yandan da Amerikalıların haklarının korunması için de çalışmalar yürütülüyor.

Buna son örnek, bir teknoloji şirketinin sadece H-1B vizesi sahibi olanları işe alacağını duyurduğu bir reklam oldu. Şirketin, yabancı kalifiye elemanların daha düşük maliyetlerle istihdam edilmesi nedeniyle, Amerikalılara kapıyı kapatıp, sadece göçmenlerin başvurularını kabul etmesi ülkede büyük gürültü kopardı.

Durumu ayrımcılık olarak değerlendiren yasal merciler, Pittsburgh'lu iGate Mastech firmasına tam 45 bin dolar para cezası kesti. Şirket, iş ilanlarında sadece H-1B vizesine sahip olanları bilgisayar programcısı olarak alacağını duyurmuş böylece de Amerikalılara istihdam kapılarını kapatmıştı.

Şirket, 2006 yılı Mayıs ve Haziran aylarında 30 kadroya bu ilanlarla göçmen işçileri almıştı. Yasal merciler de bunun ayrımcılık olduğuna hükmetti ve Birleşik Devletler'de yasa çerçevesinde tüm çalışanların haklarını eşit oranda koruma ve ayrımcılığa karşı olunması gerektiği ilkesine dikkat çekilerek sözkonusu ceza kesildi.

Guild web adresinde, işverenlerin H-1B vizeli çalışanları, hem daha fazla çalıştıkları hem de düşük ücret aldıkları gerekçeleriyle sevdiğini duyurmuştu. Şirket ise bu cezaya şu yorumu yaptı, "Birleşik Devletler'in kalifiye işgücü sıkıntısı çektiği iddiası bir aldatmaca. Çoğu H-1B vizesi sahibi olanlar da kalifiye işlerde değil, düşük nitelikle alanlarda çalıştırılıyor."