ABD'de yabancı kalifiye elemanların çalışmasına olanak sağlayan H-1B vizesini yetersiz bulan ve 85 bin olan sayıyı arttırması için Kongreye baskı yapan teknoloji şirketlerinin yüzünü güldüren bir karar çıktı.

ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri Bürosu, 30 Haziran 2008'den itibaren, iki yıl geçerli olmak üzere Çalışma İzin Belgesi (ÇİB) dağıtacağını açıkladı.

Açıklamaya göre, ÇİB'ler sadece yasal olarak daimi oturma izni olan (yani I-485 no'lu formu dolduran) bireylere verilecek ve sadece onlar bu iş imkanından faydalanabilecek. Bunun dışında, göçmenlik vize numarası halihazırda mevcut olmadığı için daimi ikamet hakkı elde edemeyenler de Federal Düzenlemeler Yasası'nın 8. başlığı, 274.a.12(c)(9) bölümü gereğince çalışma izni elde edebilecek.

USCIS, ÇİB'leri iki ya da yılda bir yenileme konusunda henüz net bir karara varmış değil. Kurum bu kararı, Dışişleri Bakanlığının Vize Bültenini http://travel.state.gov/visa... adresinde yayınlamasından sonra alacak. ÇİB'e başvuranların geçerli bir vize numaraları ve çalışma izni dosyaları olması gerekiyor. Bu kişiler için USCIS her yıl ÇİB yenilemesine gidecek. İki yıllık yenileme ise, başvuru yapanın göçmenlik vizesinin süresi azaldığında gerçekleştirilecek.

ÇİB süresi uzatılmayan bireyler için USCIS yeni bir ÇİB verebilecek. Bu yeni izin daha önce verilen ÇİB ile aynı tarihleri kapsayacak. Bununla birlikte, eski ÇİB'in süresinin dolması durumunda USCIS, yenileme başvurusunu işleme koyacak ve başvuranın öncelikli talep süresine göre uygun bir geçerlilik süresi belirleyecek.

TURKISHNY.COM