ABD Mülteciler ve Göçmenler Komitesinin raporunda, en kötü notu ABD aldı.

ABD ve Avrupa ülkelerinin göçmen politikalarının eleştirildiği raporda, geçen sene yaklaşık yarım milyon Iraklının ülkeden kaçtığı bildirildi.

Raporda, "ülkelerindeki şiddet ve istikrarsızlık" yüzünden Iraklıların göçünün "2007'nin en büyük mülteci krizi" olduğu bildirildi.

Daha önce olduğu gibi Iraklıların çoğunun Suriye'ye gittiği belirtilen raporda, ABD'nin eylül sonuna kadar kabul etme sözü verdiği 3 bin Iraklının sadece yarısı kadarını aldığı belirtildi.

Raporda "ABD Başkanı George Bush yönetimi ve İngiltere savaşı kazanmakla meşgul olurken, savaşın kurbanlarının hakları ve refahını sağlama konusunda öncülük etmediler" ifadesine yer verildi. Raporda, Avrupa'nın da her fırsatta bu kadar çok kaygı duyduğunu dile getirdiği Irak halkına yardım etmek için hiçbir şey yapmadığı kaydedildi.

Ülkelere mültecilerle ilgili politikaları konusunda not verilen raporda, ABD'ye mültecileri ülkelerine geri gönderdiği için en düşük not olan "F" verildi.

Raporda, mültecilere kötü muamelenin sadece yoksul ve demokratik olmayan ülkelere özgü olmadığı da vurgulandı.

Zengin sanayileşmiş ülkelerin, kaynaklarının yetersiz olduğu, mültecilerin kendi toplumlarıyla bütünleşemediği ve başka bir ülkenin daha fazla sorumluluğu olduğu gerekçeleriyle mültecilerin sayısını sınırlama politikası güttüğü belirtilen raporda, Avrupa "mülteciler açısından en kötü yerler" kategorisine alındı.

Raporda, Fransa'nın ülkesinde döndüğünde tutuklanan Çadlı mülteciyi geri göndermesi, İsveç'in bir Iraklıyı sınır dışı ederek Bağdat'a yollaması, Yunanistan'ın denizden gelen mültecileri geri dönmeye zorlaması, Batı ülkelerinin uygulamalarına örnek olarak verildi.

(A.A)