Birleşik Devletler üst mahkemesi vizesi sona eren yabancıların ülke içinde kalmasını yasal olarak kolaylaştıracak düzenlemeler yaptı.

Pazartesi günü 4’e karşı 5 oyla kabul edilen düzenlemeye göre vize süresinin sona ermesiyle ABD’de bulunması yasa dışı konuma düşen kişiler, vize süresinin sona ermesiyle ülkeden ayrılacakları konusunda verdikleri taahhütten cayıp Birleşik Devletlerde kalmak için yetkili makamlardan onay istemenin yollarını arayabilecek.

Nijerya vatandaşı Samason Dada, turist vizesiyle 1998 yılında giriş yaptığı ABD’de vizesinin sona ermesine karşın kalmaya devam etti. Bir yıl sonra bir Amerikalıyla evlenen Dada, bir Amerikan vatandaşının birinci derecede yakını olması gerekçesiyle hemen vize başvurusunda bulunmuş. ancak Dada ve eşi istenen bazı belgeleri ibraz edememiş ve vize başvuruları reddedilmiş.

Dada’nın vize almak için çabaları devam ederken, göçmen bürosu, ülkeyi terk etmesini istemiş.

Sınır dışı edilmesi durumunda ülkeye tekrar girişinin güçleşeceğini bilen Dada,kendi isteğiyle ABD’den ayrılmış.

Bu örnek itibarıyla mahkemenin karar verdiği husus, ülkeye giriş sırasında vize süresinin dolmasıyla ülkeyi terk edeceği taahhüdünde bulunan kişinin bu taahhüdünden vazgeçip, ülkedeki yasal konumu pekiştirecek yollar arayıp arayamayacağı.

Göçmen bürosunun kararına göre Dada, Birleşik Devletlerde kalmak için sahte evlilik yapmış ancak üst mahkemenin kararına göre bu konuda oluşan kanaat dikkate alınamaz.

Yargıç Kennedy’nin, diğer dört liberal meslektaşıyla çoğunluk sağladığı mahkemede konservatif üyeler yenilgiye uğramasına karşın Yargıç Antonin Scalia’nın da söylediği gibi “mahkemenin, kararın uygulanmasında herhangi bir yaptırım gücü bulunmuyor”.

TURKISHNY.COM